Franz Kafka’ya kapsamlı bir bakış

Reiner Stach?ın uzun ve titiz çalışmalar sonucu hazırladığı Franz Kafka?nın iki ciltlik biyografisi Sel Yayıncılık?tan çıktı.
Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından olan ve çalkantılı bir dönemde yaşayan Praglı sigorta memuru Franz Kafka, yapıtlarıyla dünyanın her köşesinde günümüze kadar süren kültürel bir şok dalgası nasıl yaratabildi? Sorunun yanıtını vermek için titizlikle çalışan Reiner Stach, sonunda kapsamlı bir biyografiyi ortaya koymayı başarmışa benziyor.

Reiner Stach 1951 Almanya doğumlu. Felsefe, edebiyat ve matematik üzerine eğitim görmüş. Kafka?nın yapıtlarını, mektuplarını ve özel hayatıyla ilgili tüm belgeleri titizlikle incelemesi sonucu, yazarın yazın dünyasına dair panoramik bir bakış sunarken, gündelik yaşamı hakkında da dikkat çekici bilgiler veriyor.

?Karar Yılları? ve ?Kavrama Yılları? adıyla raflardaki yerini alan biyografinin her iki cildi de 32 TL. Şu ana kadar hazırlanan en sağlam Kafka biyografisi iddiasındaki eser, Türkçeye Sezer Duru tarafından çevrildi.

Kitabın Künyeleri
Kafka – Karar Yılları Cilt: 1
Orjinal isim: Kafka-Die Jahre der Entscheidungen
Reiner Stach
Çeviri: Sezer Duru
Sel Yayıncılık / Biyografi Dizisi
İstanbul Mayıs 2013
660 sayfa

Kafka – Kavrama Yılları Cilt: 2
Orjinal isim: Kafka-Die Jahre der Erkenntnis
Reiner Stach
Çeviri: Sezer Duru
Sel Yayıncılık / Biyografi Dizisi
İstanbul Mayıs 2013
720 sayfa

Kafka – Karar Yılları Cilt: 1 / Kafka – Kavrama Yılları Cilt: 2 Tanıtım Yazısı
Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Franz Kafka üzerine sayısız inceleme ve kitap yayımlanmış olmasına rağmen, Kafka’nın varoluşunun merkezine uzanan kapsamlı bir biyografi yoktur. Dünyanın en önemli Kafka uzmanları arasında olan Reiner Stach söz konusu açığı bu çalışmayla kapatmayı başardı.

Çalkantılı bir dönemde yaşamış olan Praglı sigorta memuru Franz Kafka yapıtlarıyla dünyanın her köşesinde günümüze kadar süren kültürel bir şok dalgası nasıl yaratabilmiştir? Stach bu sorunun yanıtını, yazarın yapıtlarını, mektuplarını ve özel hayatıyla ilgili tüm belgeleri titizlikle inceleyerek yanıtlıyor.

Kafka dünyasının atmosferine panoramik bir bakış sunan bu biyografi, yazarın gündelik yaşamının izleğini çizerken okura sanki bir film izlediği duygusunu veriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here