Gerçekten ve Yalancıktan (3.Kitap) – Brigitte Labbe, Michel Puech

Birileri bize sürekli olarak, “Doğru söylemelisin,” ya da “Yalan söylemek çok kötüdür,” der. Yalan söylediğimizde cezalandırılırız. Oysa, her şey bu kadar basit midir? Her şeyin
bir gerçekten bir de yalancıktan tarafı yoktur. Hayatta “gerçekten”lerle “yalancıktan”lar çoğunlukla birbirine karışmış durumdadır. Yalancıktan olduğunu bile bile bir filmi seyrederken ağlayabiliriz. Bazen de, çok sevdiğimiz birini üzmemek için yalan söyleyebiliriz? Gerçek ve yalan arasında seçim yapmak her zaman kolay değildir. Hangisi daha önemlidir? Yalan söylememek ve gerçeği açıklamak mı, yoksa en iyi arkadaşını üzmemek mi?

Yaşamı ve dünyanın işleyişini anlamaya çalışan çocuklara, temel kavramları doğru sorular sorarak düşündüren “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin üçüncü kitabı, çocukların günlük yaşamlarında sık karşılaştıkları olayları örnekleyerek, iki önemli kavramı, “gerçekten” ve “yalancıktan”ı tartışıyor. Hem çocuklar hem de öğretmenler ve anne babalar için benzersiz bir kaynak niteliğindeki kitap, özellikle 4, 5 ve 6. sınıflar için ideal.

Türkiye’de 012 Benetton’nun katkılarıyla yayımlanan dizide, doğru ve etkili düşünmenin yolları, yaşamın içinden küçük örneklerle tartışmaya özendiriliyor. Dizinin her kitabında olduğu gibi bu ilk kitapta da, birey olmak, kimlik, duygu ve düşünceler, sorumluluk, şiddete karşı olmak, sosyal etkileşim, vatandaşlık, katılım, demokrasi, benzerlikler ve farklılıklar, değişim ve süreklilik, ulus, liderlik, savaş ve güç gibi yan öğrenme alanlarına ilişkin konuların tartışıldığı pek çok renkli örnek bulunuyor.

* yalan
* doğru-yanlış
* dürüstlük
* yaşam
* doğru olanı yapmak
* ilişkiler
(Tanıtım Yazısından)

Kitabın Künyesi
Gerçekten ve Yalancıktan
Orjinal isim: Pour Le Vrai, Pour Le Faux
Brigitte Labbe, Michel Puech
Çevirmen : Azade Aslan
Günışığı Kitaplığı
Basım Tarihi : 07 – 2008
Sayfa Sayısı : 40

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir