Hepimiz Hrant Dink´iz (Fotoğraf Albümü) – Bülent Erkmen

19 Ocak 2007’de Agos gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu katledilen gazeteci Hrant Dink’in hatırasına bir saygı duruşu: Hepimiz Hrant Dink’iz.

Uluslararası Hrant Dink Vakfı tarafından hazırlanan ve Agos Yayıncılık tarafından yayımlanan albüm, gazete önündeki ilk saatlerden, kabristana kadar geçen sürede, yüzlerce foto muhabirinin çektiği binlerce kare fotoğraftan derlenmiş.

Ali Öz, Ahmet Şık, Müjgan Arpad, Tolga Sezgin, Tuba Özden’in de aralarında bulunduğu on dokuz fotoğrafçı tarafından çekilmiş 135 kare yer alıyor albümde.

Uluslararası Hrant Dink Vakfı´nın ilk çalışması olan “Hepimiz Hrant Dink´iz” fotoğraf kitabı Hrant Dink´in öldürülmesiyle yaşanan yoğun acının ardından ortaya çıkan toplumsal tepkiyi kamusal belleğe taşımak amacıyla, 19 – 23 Ocak 2007 tarihleri arasında çekilen binlerce kare arasından seçilen fotoğrafların belirli bir kurgu çerçevesinde toplandığı bir kitap.

Kökeni veya statüsü ne olursa olsun kültürel çeşitlilik fikrini içselleştirmiş bireylerin birbirlerine nasıl kenetlenebildiğini anlatan kitabın tasarımını Bülent Erkmen yaptı.

Yüzlerce foto muhabiri 2007 Ocak ayının o kara, karanlık günlerini yalnız bizim toplumumuzun değil, bir bütün insanlık aleminin belleğine kazıdı. Yüzbinlerce fotoğrafın, film karesinin yalnızca 135’i bu kitapta yer alıyor.

O yoğun acıyı canlı tutacak tanıklıklarının bu kitapta yayımlanmasına izin verdikleri için tüm vicdanlı insanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

“Her an gözümüzün önünde, masamızın üstünde tutmamız, sık sık bakmamız gereken bir fotoğraf albümü…”
Doğan Hızlan, Ocak 2008, Hürriyet

“Kitabın sayfalarını çevirdikçe, çoğalıyoruz, çoğalıyoruz, çoğalıyoruz…”
Zeynep Oral, Ocak 2008, Cumhuriyet

Kitabın Künyesi
Hepimiz Hrant Dink´iz
Hazırlayan : Bülent Erkmen
Yayıncı: Agos Yayıncılık
İlk Basım: Ocak 2008
Sayfa: 240

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here