İdeal Öğretmen, Grigory Petrov

Grigory Petrov’un İdeal Öğretmen adlı yapıtı, Matematik Profesörü S. A. Raçinski’nin öğretmen ve öğrencilere örnek olacak hayat hikayesini konu almaktadır.
1880’li yıllarda Moskova Üniversitesi’nin bütün profesörleri, öğrencileri ve Moskova’nın okumuş kesimine mensup olanlar büyük bir şaşkınlık yaşıyorlardı. Çünkü tanık oldukları şey, o güne kadar görülmemiş bir şeydi. Üniversitenin en genç Matematik Profesörü S. A. Raçinski, Üniversitedeki kürsüsünden istifa edip ayrılmış, Rusya’nın Smolenska Eyaleti?nin Tatevo Köyü’nde öğretmenliğe atanması için Eğitim Bakanlığı’na bir dilekçe vermişti. Profesör Raçinski, çok genç olmakla beraber, bilim dünyasında büyük bir ün kazanmıştı. Yazdığı matematik kitaplarının bir çoğu, Rusça’dan başka Fransızca, İngilizce ve Almanca’ya tercüme edilmişti.
Bilim dünyası onunla övünürken ve bir çok Matematik bilgini ondan önemli buluşlar beklerken, bu genç profesör, kendi arzusu ile üniversitedeki eğitim ve öğretim çalışmalarına son veriyordu. Herkes, “Ama neden?” diye büyük bir merak ile soruyordu. Raçinski ise, bu sorulara tek bir cevap veriyordu:”Bir köyde, sıradan bir köy öğretmeni olmak için!…
Bu genç bilim adamının yabancı ülkelerin bilim adamları arasında da büyük bir şöhreti vardı. Zaten Raçinski’nin yazdığı kitaplara bakılınca, kendisinin güçlü bir zekaya, geniş ve derin bir bilgiye sahip olduğu anlaşılıyordu. Raçinski kendisinden önceki matematikçilerden hiçbirinin varlığından bile haberdar olmadığı bir takım yeni görüşleri ortaya atmış; bununla da kalmayıp, bu yeni problemlerin nasıl çözümleneceğini de göstermişti. O günün Avrupa’sının bilim adamları, Raçinski’nin Matematik bilimine büyük katkılarının ve hizmetlerinin olacağına inanıyorlardı.
Üniversite öğrencileri de bu genç profesörlerini çok severler; ders verdiği zaman amfiye doluşur, onu büyük bir saygı ve dikkatle izlerlerdi.
Bir eğitimci olarak Raçinski, gerçekten usta bir sanatkardı. Onun dersleri, başkalarının yaptığı gibi, bir takım kuru ve cansız anlatımdan ibaret değildi. Profesörün ruh ve fikir dünyası daima canlı, ders sunumları da çok zevkli ve heyecanlı idi. Öğrencileri, profesörün verdiği bilgilerden yararlanmakla kalmaz; bu büyük insanın akıl ve mantığından süzülen fikirlerin derinliğinden ve ortaya koyduğu ispatlarının gücünden de, ayrıca bir zevk alırlardı.
Raçinski?nin Moskova Üniversitesi’nde göreve başlaması, henüz on yılı bile geçmemişti. Bu kısa zaman içinde öğrencilerinden üçü, profesörlüğe aday gösterilmişler; hatta bunlar da kendilerini yetiştiren hocaları gibi seçkin birer bilim adamı olmuşlardı. Bütün bunlardan anlaşılıyordu ki, Raçinski, derin araştırmaları ve geniş bilgisinin yanı sıra, ?adam? yetiştirmek gibi güçlü bir yeteneğe de sahipti.

Kitabın Künyesi
İdeal Öğretmen
Grigory Petrov
Zafer Yayınları
Basım Tarihi : 01 – 2007
Sayfa Sayısı : 72

1 YORUM

  1. Sayın site yöneticileri grıgori petrov un ideal öğretmen isimli kitabını nası alabilirim yardımcı olursanız sevinirim. Adres 19 MAYIS LİSESİ MÜDÜRÜ ŞAHİNBEY-GAZİANTEP ödemeli olarak kabul ederim. İlginize şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here