İkiz ? Fyodor Mihailoviç Dostoyevski

Büyük Rus romancı Dostoyevski’den tam anlamıyla ?çılgınca? bir öykü? Yazıldığı günlerde Petersburg aydınları arasında büyük ilgi toplayan, ama tamamlanıp yayımlantıktan sonra başta Belinski olmak üzere pek çok kişi tarafından yerden yere vurulan bir ?sara? nöbeti?
İkiz, Gençlik yıllarında büyük Rus yazar Gogol’den fazlasıyla etkinlenmiş olan Dostoyevski’nin ilk eserlerinden biri. ?Bir Petersburg Poemi? alt başlığını taşıyan roman, Petersburglu ?beşinci dereceden memur? Bay Golyadkin’in yakın çevresinde gözden düşmesi ve yavaş yavaş çıldırması üstüne kurulmuş.
Bay Golyadkin, her şeyiyle kendisine benzeyen bir ikiz görünce işler karışıyor? Türkiye’de daha önce Öteki ve Öteki Ben adıyla yayımlanan İkiz, edebiyat dünyasına sevmeyenleriyle olduğu kadar hayranlarıyla da damgasını vurmuş unutulmaz bir Dostoyevski anlatısı. Yeni çevirisiyle sunuyoruz.

Kitabın Künyesi
İkiz
Fyodor Mihailoviç Dostoyevski
Çevirmen : Sabri Gürses
Can Yayınları
Basım Tarihi : 12 – 2010
Sayfa Sayısı : 224

Yorum yapın

Daha fazla Öykü Kitapları
Gülibik ‘e Dair – Ezgi Tanrıkulu

Hayatı boyunca hiç oyuncağı olmamış bir çocuğun öyküsüdür Gülibik. Çetin Öner?in o sizi sarıp sarmalayıveren, sevecen dilinden, bir çocuğun yoksulluğunu...

Kapat