İlk İşinizi Bulmanızı Engelleyen Yaygın Engeller

İlk işinizi bulmanızı engelleyen yaygın engeller

Üniversite mezuniyet sezonu yaklaşıyor, ancak endişelenmeniz gereken, kepinizi ve cüppenizi sipariş etmekten daha büyük şeyler var. Gerçek şu ki, diplomanızı aldığınızda ilk işinizi sıraya koymamış olabilirsiniz.

Elbette, iş piyasası iyi görünüyor. Örnek olay: NACE’nin (Avrupa Topluluğu’ndaki Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiksel Sınıflandırması) Mesleki Görünüm 2020 anketinin sonuçlarına göre, işverenler, 2020 sınıfından ABD’deki pozisyonlar için 2019 sınıfına göre 5.8% daha fazla yeni üniversite mezunu işe almayı planlıyor. Ancak, harika bir ilk iş bulmak her zaman zordur.

Monster, yeni üniversite mezunlarının çoğunun kendilerini neden bir tek düzeliğin içinde bulduğunu ve onlardan biri olmadığınızdan nasıl emin olabileceğinizi öğrenmek için kariyer uzmanlarıyla konuştu.

Başvurunuzu robot geçirmez hale getirmiyorsunuz

Özgeçmişinizi bir işe alım yöneticisinin eline aldırmak için, muhtemelen bir başvuru takip sisteminden geçmesi gerekecek, diyor yönetici özgeçmiş yazarı ve yardımcı yazar Wendy Enelow. Özgeçmişinizi Modernize Edin: Fark Edin… İşe Alının. Bu, doğru anahtar kelimeleri dahil etmeniz gerekeceği anlamına geliyor, diyor Enelow; iş ilanında kullanılan dile bakarak bunları bulun.

Biçimlendirme de bir rol oynar. Özgeçmişiniz gerekli anahtar kelimeleri içerebilirken, karmaşık bir tasarımınız varsa (örneğin, süslü bir yazı tipi seçiminiz varsa), belgenin işe alma yöneticisinin bilgisayarına veya akıllı telefonuna aynı formatta çevrilmesini engelleyebilir. Y kuşağı kariyer koçu Kim Carbia, “Aşırı yaratıcı olmayın” diyor.

Kişisel bağlantılar kurmuyorsunuz

Chicago merkezli bir kariyer geliştirme firması olan JB Training Solutions’ın başkanı Courtney Templin, “Üniversite öğrencileri ‘iletişim ağı’ ifadesini duyduklarında genellikle akrabalarını, arkadaşlarını ve hatta ebeveynlerinin arkadaşlarını içeren daha geniş sosyal ağlarını düşünmüyorlar” diyor. “Bu insanlar zaten size yatırım yapıyor ve başarılı olmanıza yardımcı olmak istiyorlar.”

İlk işinizi bulmak istediğiniz şirketlerin bir listesini oluşturarak hedefli bir yaklaşım benimseyin ve ardından bunu çevrenizle paylaşın. Carbia, “Ağınızdaki her kişiyle konuşun” diyor. “Bir sonraki işinizin nereden geleceğini asla bilemezsiniz.”

 

Mülakatta kaybediyorsunuz

Özgeçmişiniz ve deneyimleriniz yalnızca işi almanıza yardımcı olacak kadar sizi ileri götürür. İşi almak için yüz yüze yapılan görüşmede çok iyi iş çıkarmanız gerekiyor.

Güçlü yönlerinizi ortaya çıkarmanız, becerilerinizi vurgulamak için anekdot niteliğinde kanıtlar ve hikaye anlatımı kullanmanız ve bu süreçte kendini beğenmiş görünmemeniz gereken bu tür bir iş görüşmesinde muhtemelen henüz fazla deneyiminiz olmadı. Bu nedenle, deneme mülakatlar yapmak son derece önemlidir.

New York merkezli araştırma ve kariyer danışmanlığı ajansı Why Millennials Matter’ın  kurucusu ve başkanı Joan Kuhl, bir üniversite profesöründen yardım isteyin, diye öneriyor. İdeal olarak, sondaj tahtanız sahada hala etkindir ve işverenlerin giriş seviyesindeki işe alımlarda aradıkları şeylere dokunur.

İş görüşmesi, kuruluşun markasını anladığınızı göstermek için bir fırsattır, bu nedenle şirket haberlerini tazeleyin ve bu konuları sohbete dahil edin. Carbia, “Ödevini yaptığınızı gösterin” diyor.

Beklentileriniz çok yüksek

İlk işinizin muhtemelen en sevdiğiniz iş olmayacağı gerçeğini kabul etmelisiniz. Gerçek şu ki, kariyer nirvananıza ulaşmak zaman alır ve tipik olarak bir tür aidat ödemesi gibidir.  Yetinmeyin, aynı zamanda %100 mükemmel olmayan bir fırsatı da reddetmek için acele etmeyin. Kapıdan içeri girdikten ve insanları etkiledikten sonra, arzuladığınız deneyimlerden daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Ön mektubunuz özgeçmişiniz gibi okunur

İlgi çekici bir kapak mektubu hazırlamak, özellikle de ilk iş aramanız sırasında zordur. Yine de yaygın bir yanlış adım olarak Templin’in şunları söylüyor: “İnsanlar özgeçmişlerinde bulunanları kusma hatasına düşüyorlar.” Bunun yerine, güçlü yönlerinizi gösteren deneyimlerden bahsedin, böylece kendinizi şirketin sorununa bir çözüm olarak sunabilirsiniz.

Kapak mektubunuzu bir sayfada yoğunlaştırmanızı öneren Carbia, “Kuruma kattığınız değerden bahsedin” diyor.

Özgeçmişiniz herkese uygundur

Templin, genel bir özgeçmiş göndermenin sizi görüşme için çağırmayacağını söylüyor.

Başvurduğunuz her iş için özgeçmişinizi özelleştirmek can sıkıcı ve zaman alıcı olabilir (özellikle son birkaç aydaki gerçek dünya özgürlüğünün tadını çıkarmaya çalışırken). Bu nedenle, düzinelerce çevrimiçi iş ilanına başvurmak yerine, harika fırsatlar olan beş veya 10 tane bulun ve özgeçmişinizi uyarlamak için zaman ayırın.

Özgeçmişinizi iş arama şekline dönüştürmek için biraz yardım almak ister misiniz? Cvmaker’ın Özgeçmiş Yazma Hizmetindeki uzmanlardan bugün ücretsiz bir özgeçmiş değerlendirmesi alın. Özgeçmişinizin görünümü ve içeriğinin gözden geçirilmesi ve bir işe alım görevlisinin ilk izleniminin tahmini dahil olmak üzere iki iş günü içinde ayrıntılı geri bildirim alacaksınız. İş başvurunuza biraz profesyonel cila katmanın hızlı ve kolay bir yoludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here