İnsanın Anlam Arayışı – Victor E. Frankl

İnsanın en derin arzusu nedir? Acıyı aşmak ve varoluşun çetin koşullarında anlam aramak mümkün müdür? Yaşamın bizden ne beklediğini keşfettikten sonra bunu umutsuz insanlarla paylaşmak mücadeleyi güçlendirir mi? Peki insanı insan yapan nedir?

Yirminci yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor E. Frankl, 30’un üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı’nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatıyor. Açlığın yanı sıra hastalık ve gardiyanların çeşitli eziyetleriyle adeta ölüme hapsedilen toplama kampı sakinlerinin tüm bu zorlukların üstesinden gelebilmek için yapmaları gerekenleri kendi tecrübeleriyle aktaran Frankl, hayattan ne beklediğimizden ziyade hayatın bizden ne beklediğini keşfetmenin önemini hatırlatıyor.

İnsanın Anlam Arayışı ile insanlık tarihinin gördüğü en büyük acılara tanık olacak, merhametsizliğin boyutlarını kavrayacak ve zulmün hüküm sürdüğü zamanlarda umudun peşinden sürüklenmenin ne anlama geldiğini toplama kamplarının buz gibi gerçekliğiyle göreceksiniz.

“Başarı ve mutluluk bir yan üründür, asıl olan yolculuktur.”

(Tanıtım Bülteninden)


Güzel bir hayat sürmek istiyorsanız hayatın içinde bir anlam bulun ya da kendinize bir anlam yaratın. Nöroloji ve psikiyatri profesörü Viktor Emil Frankl’ın 1946 yılında ilk baskısını yapan ve otuzdan fazla dile çevrilen İnsanın Anlam Arayışı kitabı, psikoloji alanında eğitim ve başvuru kitapları arasında yer alıyor. Yazım dili akıcı ve anlaşılır olsa da eserde değinilen insanın insana yapabileceği kötülük teması akıl almaz bir gerçeklik barındırıyor. Eser; anlamlı bir hayat sürmek isteyen her yetişkin okurun hayatına dokunacak, etkili bir başyapıt.

“İnsanın Anlam Arayışı” adlı kitabı neden okumalısınız?

Çaresiz kaldığınızı hissettiğiniz ya da hayatın anlamını kaybettiğiniz bir anda bu kitap karşınıza çıkmışsa emin olun ki bu bir tesadüf değil. Kitap, Yahudi kimliği sebebiyle 2. Dünya Savaşı sırasında toplama kampına alınan yazarın deneyimlerinden yola çıkarak geliştirdiği ve psikoloji alanında devrim yaratan “logoterapi”nin iyileştirici gücünü anlatıyor. Auschwitz Toplama Kampı’nda 3 yıl geçirdikten sonra hayatta kalabilmiş pek az insandan biri olan Frankl’ın logoterapiyi keşfetme sürecinde acı ve çaresizlik başrolde yer alıyor. Tutuklulardan her birinin numaradan başka bir anlam ifade etmediği, sayısız aşağılama ile sınandıkları o ıstırap ve ölüm kamplarında elinizden alınamayacak tek şeyin iç dünyanız olduğu hatırlatılıyor. Kitabı okurken yaşayacağınız olayları seçmekte özgür olmasanız da olaylara karşı göstereceğiniz tutumu seçmekte özgür olduğunuz gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz. 176 sayfadan ve üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde yazar, toplama kampı deneyimlerini paylaşıyor. İkinci bölümde genel ilkeleriyle logoterapi, yaşanmış örnekler ve bilimsel araştırmalar aracılığıyla aktarılıyor. 1984’teki basımda ilk kez eklenen üçüncü bölümde ise trajik bir iyimserlik tartışmasını acı, suçluluk ve ölüm üçgeninde ele alıyor.

Bunları biliyor muydunuz?

Viktor E. Frankl’ın Auschwitz kabusundan sağ kurtulmasını sağlayan güç, bu kitabı ve logoterapiyi yaratma inancından gelir. Varoluşçu terapinin önemli isimleri arasındaki Frankl’ın ilk kitabı olan eser, anlam merkezli logoterapinin kurucu yapıtı olarak adlandırılır. Logoterapi, Yunanca’da “anlam” anlamına gelen “logos” ve “iyileştirme” anlamına gelen “terapi” sözcüklerinin birleşmesinden oluşur. Sigmund Freud’un psikanalizi ve Alfred Adler’in bireysel psikolojisinden sonra logoterapi, Üçüncü Viyana Psikoterapi Okulu olarak literatürde kendine yer bulur. 15 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı kitabının İngilizce çevirisi 1959’da basılır ve Amerika’yı en çok etkileyen ilk 10 kitap arasında gösterilir. 30’dan fazla dile çevrilen kitap, Japonya’da 21. yüzyıla şekil veren 10 kitaptan biri ilan edilir. İngilizceden Türkçeye Özge Yılmaz tarafından çevrilen kitabın 2009’daki ilk baskısı ise Okuyan Us Yayınları’na ait.


KÜNYE
İnsanın Anlam Arayışı
Yazar: Victor E. Frankl
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir