İnsanın Yükselişi / 12. Bölüm: Kültürel Evrime genel bakış (sesli dinle)

İnsanın yaratıcılığının iki buçuk milyon yıllık öyküsünü anlatan dizide insanın sadece yaşamında değil, düşünce tarzı, birbirleriyle ve hatta öteki yaratıklarla ilişkilerinde köklü değişiklikler meydana getiren önemli buluşlardan bazıları ele alındı. İki buçuk milyon yıl önce, ilk taş aletlerin yapılmaya başlaması, bir milyon yıl önce ateşin kontrol altına alınması, bunun, beslenmeden, sanayi devrimine kadar uzanan etkileri.

150 bin yıl önce ortaya çıkan atalarımızın bundan sadece yirmibeş bin yıl önce, mağara resimlerinin başladığı dönemle aynı anda ortadan yok olan kuzenleri Neanderthallerle rekabetinde en önemli rol oynayan öge de yine yaratıcılık yeteneği.

İnsanın yaratıcı dorukları yani en önemli gelişmelerin çoğu iletişim tarzıyla ilgili. Örneğin ilk sanat eserlerinin yirmibeş bin yıl önce ortaya çıkması, beşbin yıl önce yazının bulunması ve bin ikiyüz yıl önce baskı makinasının hatta onlardan da önemlisi “dilin” ortaya çıkışı.

Bugün dünyamızdaki en az gelişmiş topluluklar bile iki buçuk milyon yıl önce taş aletleri yapanlara bakışla hayli gelişkin. Ancak arkeologlar geçmişteki insanları anlama açısından, geriye, bugün geldiğimiz gelişkin düzeyden bakmamak gerektiği görüşünde birleşiyor.

İşte, İnsanın Yükselişi dizisinde görüşlerini dinlediğimiz arkeolog Nick Thorpe’ın bu konuda söyledikleri:

“O dönemlerdeki insanları bizim kadar karmaşık yapıya sahip ve akıllı yaratıklar olarak kabul etmemiz gerekir. Bugünkü insanın varoluşun doruğunda olduğunu, geçmişteki insanların bugünküne bakışla son derece basit olduklarını söylemek yanlış olur. Bence, eğer bir zaman makinasıyla onları binlerce yıl önce oldukları yerden alıp getirebilsek günümüzün modern yaşamına kolayca ayak uydurabilecek yetenekteydiler.”

Dinlemek için TIKLAYINIZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here