İrade ve Düşünce Özgürlüğü 1: Özgür İrade Çelişkisi – Kaya Ulusay (sesli dinle)

Özgür irade var mı yok mu sorusu insanlık tarihi boyunca cevabı bulunmaya çalışılan bir soru. Varoluşumuza dair bir soru aslında bu. Haklı da bir soru çünkü insan hayatı, özgür olabildiğimiz, özgür düşünebildiğimiz sürece bir anlam kazanıyor.

Bu iki bölümlük serinin ilk bölümünde özgür irade konusunu tartışacağım. Özgür irade konusunu tartışarak aslında serinin ikinci bölümüne zemin hazırlamaya çalışacağım. İkinci bölüm ifade özgürlüğü hakkında olacağı için özgür iradeyi tartışmamız elzem.

Konu çok kapsamlı olduğu için tarihte kısa bir yolculuk yapacağız. Belli filozofların ve düşünürlerin, konu hakkında düşüncelerini kronolojik olarak detaylandıracağım. Böylece özgür irade konusundaki düşünceler tarih sahnesinde şekillerken, ben de kendi düşüncelerimi şekillendirmeye çalışacağım. Arada genel çıkarımlar yapmaya da gayret edeceğim ama kişisel çıkarımlarımı bölümün sonunda yapacağım.

Kaya Ulusay

Bölüm Kapağı: Caravaggio – The Cardsharps (1594)

09:27’deki müzik: Peter Sandberg – Got that feeling

19:39’daki müzik: Brad Mehldau Trio – Friendsİrade ve Düşünce Özgürlüğü 2: Spinoza’nın İfade Özgürlüğü – Kaya Ulusay (sesli dinle) TIKLA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here