İran Sineması (Tarihsel Gelişimin Işığında) – Mahrokh Shirin Pour

İran Sineması, Ortadoğu’nun en çalkantılı ülkelerinden birinin tüm politik, kültürel ve ekonomik iniş-çıkışlarını da görünür hale getiren bir tarihe sahip aslında… Oysa bizler, izleyici kitle olarak Kiarostami ve Makhmalbaf başta olmak üzere İran Sineması’ndan bir çok yönetmeni bildiğimiz ve filmlerini yakından takip ettiğimiz halde, ne yazık ki Kiarostami ve Makhmalbaf gibi ustaları ve onların muhteşem bir sembolizmle örülü sinemalarını doğuran tarihsel koşulları bilmiyoruz.

Neyse ki elinizde tuttuğunuz kitapla açığımız önemli ölçüde kapanıyor; Mahrokh Shirin Pour, İran Sineması’nın neredeyse akla düştüğü ilk andan başlayarak gelişimini anlattığı bu kitapta, toplumsal tarihin hem bir parçası hem de görsel düzeyde kapsayanı olarak sinema tarihinin iç kesişme noktalarını kronolojik biçimde ve objektif bir eleştirellikle sunuyor. Böylece toplum-sinema ilişkisinin diyalektik bağları billurlaşırken, bilerek izleme ve izleyerek bilmenin yolları da açılıyor.

Kitabın Künyesi
İran Sineması
(Tarihsel Gelişimin Işığında)
Mahrokh Shirin Pour
Es Yayınları / Yayınevi Genel Dizisi
İstanbul, 2007, 1. Basım
218 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Sinema
Göstermek ve Gösteren Kendimi Göstermek – Bilal Nergizli

?Godard?ın sanatı: Göstermek ve gösteren kendimi göstermektir? MacCabe. Jean-Luc Godard sinemaya ilk adımını film eleştirmenliği ile atar. Daha sonra öncülük...

Kapat