‘İşlenmemiş suç ertelenemez’

Sel Yayıncılık, Beat Kuşağı’nın önemli temsilcilerinden William S. Burroughs’un “Yumuşak Makine” adlı kitabı hakkındaki “müstehcenlik” davasında, “kovuşturmanın ertelenmesi” kararına karşılık, Yargıtay’ın temyiz taleplerini reddetmesinin ardından, davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını açıkladı.

Kitap hakkında 2011 yılında halkın ar ve hayâ duygularını incittiği gerekçesiyle “müstehcenlik” davası açılmış, bilirkişi raporlarıyla kitabın edebi eser olduğunun kanıtlanmasına karşın, yerel mahkeme 5 Temmuz 2012’de “kovuşturmanın ertelenmesine” karar vermişti. Yayınevi de kararın “üç yıllık bir denetimi de beraberinde getirdiği, sansür ve otosansür mekanizmalarının devreye sokulmasını amaçladığı” gerekçesiyle karara itiraz etmişti. Ne var ki, Yargıtay ve sonrasında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, yayınevinin temyiz talebi reddetti.

Yayınevi tarafından yapılan açıklamada, “Davanın açılış nedenlerinin boşa çıkartıldığı bir yargı sürecinin ardından beraat yerine, ortada işlenmiş bir suç varmışçasına verilen bu erteleme kararına karşı temyiz başvurusunda bulunduk. Ancak talebimizde ısrarcıyız; bu kez de dosyayı ifade özgürlüğü, çalışma hürriyeti ve adil yargılanma haklarımızın ihlal edildiğinin tespiti ve bundan dolayı taleplerimizin karşılanmasına karar verilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşıyoruz. Herhangi bir kitabın edebi niteliği olup olmadığına yalnızca okurun karar verebileceği görüşümüzün altını bir kez daha çiziyoruz” denildi.
(26 Aralık 2014, http://www.cumhuriyet.com.tr/)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here