Güzel sanatlar arasında özellikle resimde en yaratıcı olunan dönem çocukluktur. Hiçbir kural, yöntem bilmediğimizden ve aldırmadığımızdan “Ben yaptım, oldu” düsturu ile hareket ederiz ve gerçekten de olur. Ressamlar da aslında o dönemi tekrar yakalayabilmek için çabalarlar hayatları boyunca.

Karikatür ise belki resim sanatı kadar gelişmiş ve yaygınlaşmış değil ama gittikçe daha çok yer ve ilgi kazanıyor hayatımızda.

Çeşitli gazete ve dergilerde çizerlik, yazarlık ve yayın yönetmenliği yapmış olan Turgut Yüksel, gayet basit yöntemlerle ve sadece daireleri kullanarak karikatür çizmeyi anlatıyor kitapta. Önce temel kılavuz çizgilerini açıklıyor, ardından da basit eklemelerle mimik ve duyguları yaratmayı öğretiyor.

Çocuklar için değişik ve ilgi çekici olacağını düşündüğüm bir etkinlik kitabı oluşmuş böylece. Sadece karikatür çizmeyi öğretmiyor, bir yandan geometrinin temellerini eğlenceli bir şekilde verirken, bir yandan da insanoğlunun tüm hayatı boyunca deneyimlediği duyguları da bir şekilde aktarmış oluyor. Duygu durumu değiştiğinde insan yüzünde oluşan ifade çeşitleri bol bol yer almış kitapta, bu ifadeler üzerine sohbet etmek de çocuklar için geliştirici olacaktır.

Sadece veliler değil, ilkokul 4.sınıf öğretmenleri ya da ortaokullardaki görsel sanatlar öğretmenleri de bu kitaptan yararlanabilir aslında. İlkokulda serbest etkinlik saatlerinde, ortaokullarda da görsel sanatlar derslerinde değişik bir çalışma olarak kullanıp çocukların da çeşitlemeler yapmalarını sağlayabilirler.

Öğretici çizimlerden başka, sadece kılavuz çizgilerinin olduğu şablonlar da çocuğun yeni şeyler denemesi için kitaba eklenmiş. Böylece çocuğunuz kendini özgürce ifade etmeye ve yaratıcılığını geliştirmeye çalışabilir.

Çocuğunuza ve size şimdiden iyi eğlenceler. Başlamışken kareleri kullanarak karikatür çizmeyi öğreten ikinci kitabı da tercih edebilirsiniz tabi.

Perge Dündar (Pedagog)
17-12-2014 http://ilerihaber.org/

Previous Story

Anlat Bakalım – Chuck Palahniuk

Next Story

Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda – Ahmet Şık

Latest from Karikatür

Ünlü şehirlerin karakalem çizimleri

Stefan Bleekrode çok incelikli resimler yapıyor. Şehirleri dolaşıyor, çok iyi gözlemliyor ve aklında kalanları çiziyor. Sonunda ortaya olağanüstü resimler çıkıyor.

Çizimlerle Soma

Soma’da yaşanan maden katliamı çizgilere yansıdı. İşte o çizimler:
Go toTop

OKUMA ÖNERİLERİMİZ