Kritik – Mehmet Konuk

Kritik, tiyatro eleştirmeni ve uzman psikolojik danışman Mehmet Konuk’un tiyatro eleştirileri yazılarından bir seçkiden oluşmaktadır. Oyunlarını sanatsal bir açıdan ele almanın yanı sıra psikolojik, sosyolojik, fikri ve siyasi yönden de değerlendiren Konuk’un yazılarının her biri tiyatro dünyasına bir not bırakmanın yanında, toplumsal ve bireysel sorunların analizlerini de içermektedir.

Sevgili Mehmet Konuk, tiyatroya olan saygını ve sevgini biliyorum. Umuyorum ki genç oyuncular senin eleştirilerini okuyup sanat yaşamlarında farklı bakış açılarına yer vermeyi öğrenecekler. Bu çalışmanla onlara ve yeni genç eleştirmenlere de yol göstermiş oluyorsun…
-Erdal Özyağcılar-

Yazar Mehmet Konuk, saptadığı oyunlara ayrıntılı ve psikolojik yaklaşımı da göz ardı etmeyen değerlendirmeler yapıyor. Sakin ve mesafeli anlatımla ele aldığı konuyu ince ayrıntılarla bezeyerek, söz hünerlerinden de yararlanıp seyirciyi ve okuru sağduyulu bir değerlendirmeye davet ediyor.
-Özen Yula-

Eleştiri yapmak her türlü nesnel olma gayreti içinde olarak, yazanın öznel seçimlerini de içeren bir sarmaldır ve yapıtı eleştirmenin kendi yargısının mutlaklığına mahkûm etmeyi dışlayan etik bir duyarlılık gerektirir. Yazılarınızı bu hassasiyet içinde kaleme alıyor oluşunuzu ve her türlü kişisellikten uzak “tiyatro sanatını yüceltecek” bir perspektif içine oturtma gayretinizi takdirle karşılamaktayım.
-Engin Alkan-

Mehmet Konuk, eserlere elitist bir tavırla değil de neredeyse bir seyirci hassasiyetiyle, özellikle toplumsal, sosyolojik, psikolojik açıdan da bakan, üstüne benim bir rejisör olarak öğrenmek, ileri gitmek için çabaladığım, dünyanın da peşinde olduğu minimalizmin önemini kavramış, çağdaş tiyatronun farkında, yol gösterici, değer verdiğim bir eleştirmen…
-Kemâl Başar-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Kritik
Mehmet Konuk
Artikel Yayıncılık
Türkçe
224 s. — 3. Hamur– Ciltsiz — 14 x 21 cm
İstanbul, 2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here