Küreselleşme ve Spor – Rahşan İnal

Rahşan İnal ?Küreselleşme ve Spor?da, küreselleşmenin sporun farklı dallarına olan ekonomik, siyasal ve kültürel etkilerine odaklanıyor. Sporun kırılgan, romantik, sevdalı izleyicileri taraftarlar; onları müşteriye dönüştürenler; yeni dünya düzeninin spor imparatorluğu labirentinin nasıl kurulduğu ve bu imparatorluğun küresel bağımlılık gösteren yapısı, İnal?ın bu çalışmasının asıl çerçevesini oluşturuyor. Konuya dair çalışmaların azlığı düşünüldüğünde, bu kitabın, günümüzde egemen sınıfın ideolojik ve kültürel araçlarından biri haline gelen sporun, gün geçtikçe insani ve paylaşıma dönük özelliklerini nasıl yitirdiğini gösterdiği ve böylece önemli bir boşluğu doldurduğu söylenebilir.

Rahşan İnal, çalışmasında olguyu (sporda küreselleşmeyi) tüm yönleriyle incelemektedir. Teorik, genel bakışları sayılarla, şekillerle, çizelgelerle somutlaştırmakta, içeriklendirmekte, bütünlüklü biçimde okuyucunun önüne koymaktadır. Büyük sermaye odaklarının işleyişi yanı sıra, pek az incelenmiş olan göçmen sporcu (spor sanayisinin göçebesi) olgusuna da ışık tutmaktadır.
Uluğ Nutku

KÜRESELLEŞME VE SPOR
Rahşan İnal
Evrensel Yayınları spor, 184 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Politika, Spor
Neden Öldürüldüler? Dipsiz Kuyu – Orhan Tüleylioğlu

Orhan Tüleylioğlu, ?Neden Öldürüldüler?? dizisinin üçüncü kitabı olan ?Dipsiz Kuyu?da, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Musa Anter...

Kapat