Kuş Sesleriyle Direnenler – roman

Kuşların uçuşması insanlar seyretsin diye değilmiş. Sabahları dinleyenler huzur bulsun diye ötüşmezlermiş. Yiyecek ararken, çiftleşmek isterken, tehlikeli durumları bildirirken cıvıldaşırlarmış.

Birbirleri için eşyalar, hizmetler, bilgiler üreten insanlar hayatı güzelleştirirmiş. Zaten onlar güzel bulduğu için güzelmiş kuş sesleri. İnsanlar güneşin doğuşunu sevmeseymiş, nesi güzel olacakmış o manzaranın? Değeri bilinmezse çiçekler boşuna açarmış, türküler boşuna söylenirmiş, hastalar boşuna iyileşirmiş. Bir militan boşuna vurulurmuş. Hayat böyle güzel olmasaymış Ethem boşu boşuna, Mahir boşu boşuna.
***
Zafer Köse’nin yeni kitabı çıktı: Kuş Sesleriyle Direnenler.

Siyah Beyaz Kitap tarafından yayımlanan roman, genç bir çiftin hikayesini anlatıyor. Pelin ve Yusuf, bir yandan günlük gereksinimlerini karşılarken, bir yandan da hayatlarının geri kalan kısmını güvenceye alma yollarını aramaktadır. Ne var ki, bu konuda aralarında bir uyuşma bulunmamaktadır.

Gelişen olaylar sonucunda Yusuf, 1979-80 Fatsa mücadelesine katılmış olan Yılmaz’la tanışır. Pelin ise, bir arkadaşının o günlerde çadır kurduğu Gezi Parkı’nda kalmaya başlar, direnişe katılır. 15 gün gibi çok kısa bir sürede, her ikisinin de dünyaya bakışında köklü değişimler meydana gelir. Bunu biraz kaygıyla, biraz da umutla birbirlerine anlatmak için sabırsızlanırlar.

Roman, Pelin ve Yusuf’un görüşemedikleri günlerde yaşadıklarını birbirlerine anlatmalarından oluşmaktadır. Dönüşümlü anlatının ilerleyen bölümlerinde, araya Mazhar’ın hikayesi de girer; anlatı üç koldan devam eder.

Mazhar’ın önceki kuşaktan beri devam eden intikam tutkusuyla dolu hikayesi, romandaki “hırs” temasını derinleştiriyor.

Olayların gelişimi, iki büyük toplumsal dönemde gerçekleşiyor: Haziran ayaklanması ve Fatsa mücadelesi. Boyun eğmek ve başkaldırmak gibi evrensel ve kadim iki insanlık halinin somutlaşması için uygun günlerdir bunlar. Kişisel özellikler, dönem ve toplumsal gelişmeler arasındaki karşılıklı etkileşimler, bu şekilde ele alınıyor.

Kuş Sesleriyle Direnenler, “hırslı insan” ve “mücadeleci insan” kişilik özellikleriyle ilgili bir roman. Bunlar, zaman zaman birbirine benzer davranışlar ortaya çıkarsa da, çok farklı nitelikte insan özellikleridir.

Romanda, hırslı kişiliklerin başarı düşkünlüğüne, iktidar hevesine ve mutluluk anlayışına köklü biçimde eleştirel yaklaşılıyor. Sahtelik, tehdit, umutsuzluk dolu koşullara rağmen kaybolmayan onurlu kişiliklere yönelik bir inanç dile getiriliyor.

***

Zafer Köse’nin İnsanokur arşivindeki yazılarına ve özgeçmiş bilgisine ulaşmak için tıklayınız: Zafer Köse-insanokur.org

Kitabın Künyesi
Kuş Sesleriyle Direnenler
Zafer Köse
Siyah Beyaz / Roman Dizisi
Türkçe
310 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 21 cm
İstanbul, 2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here