Umut Işığı – Kristine Barnett

Çocuğunuzun gözlerinize bakması mucize olsaydı, ne yapardınız?
Hiç konuşamayacağı söylenen oğlunuzun, sesini nasıl hayal ederdiniz?
Her zaman size ihtiyacı olacağını düşündüğünüz bir çocuğu nasıl yetiştirirdiniz?

Kristine Barnett bu sorulara kalem aldığı ‘’Umut Işığı’’ kitabıyla cevap veriyor. Final Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan, uzmanlar ve aileler tarafından ilgi gören bu kitapta otizmli bir çocuğun matematik dehalığına giden yolculuğunu’’ anlatıyor.

‘’On yaşındaki bir erkek çocuğunun en güzel yanı, katıldığı elektromanyetik fizik derslerine ne kadar ilgi duyarsa duysun, teneffüste annesiyle ne atıştıracağını daima ciddi ciddi düşünmesidir…’’
İki yaşında otizm teşhisi koyulan, astrofizik dalında yaptığı çalışmalarla Nobel ödülüne doğru koşan Jacob’un hikayesi, bir çocuğun keşfedildikçe neleri başaracağını anlatıyor.
Belki de ‘’mucize’’ denilen şey, çocuğunuzun içerisinde yanmayı bekleyen bir kıvılcımdır…

***

Çocuğunuzun ayakkabılarını bağlayabilmesinin bile bir mucize olacağını öğrenseniz ne hissederdiniz?

İlk aşkının gözlerine bakamayacağını duysanız ne yapardınız?

Ya da toplama işlemini öğrenmekte zorlanacağını düşündüğünüz çocuğunuz, pi sayısıyla ilgili sorular sorsa ne yanıt verirdiniz?

Kristine Barnett’in kaleme aldığı, Final Kültür Sanat Yayınları tarafından yayınlanan “Umut Işığı: Annesinin Kaleminden Bir Dâhinin Hikâyesi” başlıklı kitapta, işte böylesi zor sorularla cebelleşen bir annenin öyküsü anlatılıyor.

Oğlu Jacob’a iki yaşındayken otizm teşhisi konan, fakat uzmanların her söylediğini pasifçe kabul etmektense annelik sezgilerine kulak veren Kristine Barnett, bütün bu süreçte yaşadıklarını bildiğiniz bir dilde, BİLİNMEYEN yöntemlerle anlatıyor.

İki yaşındayken okuma yazma bile öğrenemeyeceğini söyleyen uzmanlara karşılık, Jacob şimdi on altı yaşında; kuramsal fizik alanında yüksek lisansını tamamladı ve üniversitede kuantum fiziği dersleri veriyor. Hatta ileride fizik alanında Nobel Ödülü alması bekleniyor!

***
Her anne ve baba , doğacak çocuklarının sağlıklı olmasını ister. Okuma ve yazmayı bir hızlıca öğrenmesini, matematiği sevmesini, beden derslerinde bir sporcu müzik derslerinde de bir sanatçı olmasını arzu eder. Her anne ve baba, en mükemmel çocuğu yetiştirmeye çalışır.
Kristine Barnett ve eşi de oğlu Jacob’u aynı dileklerle kucaklarına aldı. Okuyacakları kitapların, oynayacakları oyunların ve de paylaşacakları her anının ‘’mükemmel’’ olmasını istediler. Ama bunların her biri aynı zamanda birer ‘’mucize’’ olacaktı.
Jacob, annesi Kristine’nin gözlerine bakmamaya başladı. Annesine gülümsemiyor, babasına tepki vermiyordu. Çocuklarının bu değişimini fark eden çift uzmanlardan ‘’o haberi’’ aldı. İki yaşındaki Jacob’a otizm teşhisi koyulmuştu.
Uzmanlar ayakkabılarını bağlamasının bile mucize olacağını söyledikleri Jacob’un, okumave yazmayı öğrenmesinin de imkansız olduğunu savunmuşlardı.
Anne Kristine, söylenilenlerin aksine Jacon için uğraştı. Anne ve oğul arasında bu olağanüstü mücadele, filizlerini vermeye başladığında ise herkes şaşırdı. Jacob, uzmanların yapamadığını başarıyor ve annesine tepki veriyordu.
Şimdi 16 yaşında olan bu küçük çocuk, Einstein’ınkinden daha yüksek bir zekaya sahip ve fizik alanında Nobel ödülü alması bekleniyor.
Kristine Barnett’in kaleme aldığı, Final Kültür Sanat Yayınları tarafından yayınlanan “Umut Işığı: Annesinin Kaleminden Bir Dâhinin Hikâyesi” başlıklı kitapta, işte böylesi zor sorularla cebelleşen bir annenin öyküsü anlatılıyor.
Oğlu Jacob’a iki yaşındayken otizm teşhisi konan, fakat uzmanların her söylediğini pasifçe kabul etmektense annelik sezgilerine kulak veren Kristine Barnett, bütün bu süreçte yaşadıklarını bildiğiniz bir dilde, BİLİNMEYEN yöntemlerle anlatıyor.

Kitabın Künyesi
Umut Işığı
Kristine Barnett
Final Kültür Sanat Yayınları / Roman Dizisi
Türkçe
320 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
İstanbul, 2014
Çeviren: Güneş Demirel

2 YORUMLAR

  1. Keşke çevirmenin adını da yazsaydınız, çünkü neredeyse kitabın yazarı kadar emek veriyor çevirmen de!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here