Mahkemeden Ceza, Behram’dan Şiirli Yanıt

nihat-behramMelih Gökçek ile ilgili bir yazısı nedeniyle, “basın yoluyla hakaret” suçu işlediğine karar verilen Nihat Behram: “Eğer bu karar adaleti temsil ediyorsa, vatandaşa da isyandan başka bir yol kalıyor mu?”

BUGÜNKÜ DURUŞMADA KARAR AÇIKLANDI
Yazar ve şair Nihat Behram, soL gazetesinin 27 Ekim 2013 tarihli sayısında yayımlanan “Vızz gelir” köşesinde Melih Gökçek’ten “yolsuzluk şampiyonu” diye söz ettiği için İstanbul Anadolu Adliye 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından mahkum edildi.

Bugün görülen duruşmada Mahkeme, Behram’ın “basın yoluyla hakaret” suçu işlediğine karar vererek, Nihat Behram’ı 7 bin 80 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

‘HAKKINDA 169 ADET YOLSUZLUK SORUŞTURMASI VAR’

Behram’ın avukatlarından Özgü Türk, Nihat Behram’ın Gökçek’le ilgili bu ifadeyi ODTÜ arazisindeki ağaçların kesilmesine yönelik tepkilerin yoğunlaştığı dönemde yazdığını ve yazının basın özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti.

Türk, savunmasında, Melih Gökçek hakkında İçişleri Bakanlığı’nda 169 adet yolsuzluk dosyası bulunduğunu, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın da Gökçek’le ilgili “Ankara’yı parsel parsel sattı” gibi ifadeler kullandığını hatırlattı.

NİHAT BEHRAM’IN BASIN AÇIKLAMASI

Duruşmadan sonra Nihat Behram’ın yaptığı açıklama şöyle:

Davanın ilk duruşmasında M.Gökçek’in avukatı, “20 yıl bu ülkeye sonsuz hizmetler vermiş bir yöneticiye hakaret eden bu kişiye cezaların en ağırı verilmelidir” dediğinde, ben de “İyi ki idam cezası kalkmış, ağırlaştırılmış müebbetle sıyırdım” demiştim.

Şimdi düşünüyorum, bu şahsa acaba B.Arınç’ın dediklerini deseydim ne ceza verilecekti? Bir diğer merakım da, eğer bu karar adaleti temsil ediyorsa, vatandaşa da isyandan başka bir yol kalıyor mu? Kararı duyduğumda neden bilmem, dilimde Attilla İlhan’ın “O sözler ki” şiiri dolandı…

O SÖZLER Kİ

O sözler ki acıdır
Mapusane avlularında
Demirli kırbaçlar gibi şaklar
O sözler ki sırasında
Çiçek açmış bir nar ağacıdır
Dağ ufkuna vuran deniz aydınlığı
Sırasında gizemli bıçaklar

O sözler ki
İmgelem sonsuzluğunun
Ateşten gülüdürler
Kelebek çarpıntılarıyla doğarlar ölürler
O sözler ki kalbimizin üstünde
Dolu bir tabanca gibi
Ölüp ölesiye taşırız
O sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan
Uğrunda asılırız

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here