Matematik Masalları (Salyangozun Sarmalı) – Armand Herscovici

Binlerce yıldır doymak bilmez bir merakla evreni ve doğayı anlamaya çalışan insanoğlu bu çabalarına rağmen yeryüzü harikalarını keşfetmeye yetecek bilgiye erişebildi mi?

Karmaşa ve düzenin, uyum ile kaosun iç içe geçtiği bir evrende kavramakta zorlandığımız sonsuz büyüklükteki sayıların, eski Çinlilerin sihirli karelerinin, fraktal geometrinin, meteorolojik tahminlerin, Bermuda şeytan üçgeninin sırlarını tek bir ağaç yaprağında ya da salyangozun sarmalında bulabileceğimiz gerçeğine ne diyeceksiniz?

1001 Gece Masalları’nın kaldığı yerden, Şehrazat’ın anlattığı bu soluk kesici masallarda dünyanın gizli uyumunun inceliklerini bulacaksınız.

Kimi zaman sıradan, kimi zaman anlaşılmaz görünenin ardındaki sırları çözmek için nasıl bakılacağını bilmek gerekiyor. Matematik Masalları, bilinmezlerin yanıtlarını kendinde saklayan matematiğin uçsuz bucaksız dünyasına küçük, eğlenceli ve şaşırtıcı bir pencere açıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Armand Herscovici, yeni bir baskıyla yayımlanan ?Matematik Masalları?nda, okurlarını, sayıların gizemli dünyasında keyifli bir yolculuğa davet ediyor. Sarı ırmağın büyülü kıyıları, halifeler döneminin Bağdat?ı, Eski Yunan dünyası ve Vancouver adası, Herscovici?nin anlatımında karşılaşılan, matematiğin sınırsız dünyasından birkaç durak. Masal dünyasıyla bilim dünyasını buluşturan kitapta ayrıca, Thesee, Archibald Arcsonius ve İmparator Yu gibi karakterler ile eski Çinlilerin sihirli kareleri, fraktal geometri, meteorolojik tahminler, Bermuda şeytan üçgeninin sırları ve salyangozun sarmalı gibi konular da yer alıyor.(06/04/2012, Radikal Kitap Eki, Erkan Canan)

Kitabın Künyesi
Matematik Masalları
(Salyangozun Sarmalı)
Orjinal isim: La Spirale de L’Escargot, Contes Mathématiques
Armand Herscovici
Çeviri : Ercüment Akat
Kırmızı Kedi Yayınevi / Popüler Bilim Dizisi
İstanbul, 2012, 1. Basım
320 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here