Mezopotamya’nın Yıldız Şehirleri (Urfa, Nusaybin, Diyarbekir, Mardin, Erbil, Kerkük, Süleymaniye, Duhok) – Ephrem Isa Yousif

Ephrem-Isa Yousif’un yeni kitabı “Mezopotamya’nın Yıldız Şehirleri / Urfa, Nusaybin, Diyarbekir, Mardin, Erbil, Kerkük, Süleymaniye, Duhok” adlı kitabı Avesta Yayınları arasında çıktı.

Ephrem-Isa Yousif bizi Süryani kültürünün köklerine doğru yapılan bir yolculuğa davet ediyor ve sekiz şehrin, engin Yukarı Mezopotamya bölgesine gökyüzünden düşen sekiz yıldızın hikayesini anlatıyor. Günümüzde Türkiye’de, tarihin fışkırdığı Edessa (Urfa); bilginin ve aydınlığın kenti Nsibin (Nusaybin); Diyarbekir ve onun surlardan yapılmış kara tacı; güneşin kenti Mardin.

Irak Kürdistanı’nda, Erbil antik kalesinin düzlüğüne taşıyor. Kerkük şanlı neftinden gurur duyuyor, Süleymaniye nar ve incir ağaçlarının hoş kokularıyla kendinden geçiyor, Duhok nazikçe dağlarının kıvrımlarına sokuluyor. Nüfuslarının çoğunluğunu Kürtlerin oluşturmasının yanında Türklerin ve Arapların da bulunduğu, Asuri-Keldani-Süryani halkının varlığını sürdürdüğü sekiz ünlü şehir. Işık ve zaman bu şehirlerin üzerinden yavaşça geçti ve onlar tüm ışıltılarıyla, insanlığın yurdunu zenginleştirerek parıldamayı sürdürüyorlar.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Mezopotamya’nın Yıldız Şehirleri
(Urfa, Nusaybin, Diyarbekir, Mardin, Erbil, Kerkük, Süleymaniye, Duhok)
Ephrem Isa Yousif
Çeviri: Nihat Nuyan
Avesta Yayınları / İnceleme Dizisi
İstanbul, Mayıs 2011, 1. Basım
160 sayfa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here