Diyarbekir ve Mırdasiler Tarihi (Piran – Gil – Çermog – Pale) – Nusret Aydın

Mırdasilerin toprakları Amid (Diyarbekir / Diyarbakır) il sınırlarından başlayıp, batıya doğru Karacadağ’ın kuzey eteklerini izleyerek Adıyaman Gerger’i de içine alarak batıda Fırat nehrine, Fırat nehri sınır teşkil edecek şekilde kuzeye doğru çıkarak Pütürge’yi de içine alıp Elazığ, kuzeyde Munzur Dağları, Muş, Bingöl il sınırları ile doğuya doğru Zirkilerin ve Süleymani aşiretinin toprağı olan Lice (Atak) ve Silvan toprakları Mırdasilere sınır teşkil edecek şekilde yine Amid il sınırının kuzeydoğusunda son bulurdu. Mırdasiler gelip bu topraklara yerleştikten sonra kendilerine önce Piran (Dicle) ilçesini merkez seçtiler. Bu geniş topraklara yayılmış olan Mırdasilerin bölgeye geliş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte tarihi kaynaklar, dokuzuncu yüzyılın sonu ile onuncu yüzyılın başlarından beri bölgenin tarihinde rol oynadıklarını belirtmektedir.

Mırdasiler bölgeye geldikleri tarihten beri etkinliklerini sürdürmektedirler. Bölgenin kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmuş, yarattıkları kültürel değerler yer yer harap da olsa günümüze kadar gelmiştir. Mırdasiler bölgede olduğu gibi Amid’in tarihine de çeşitli dönemlerde damgalarını vurdular.

Nusret Aydın, bölge tarihine ilişkin bu ikinci çalışmasında; bölgede, günümüze kadar olup bitenleri daha iyi anlaşılır kılmak için çok gerilerden, Hititlerden başlayıp 20. yüzyıla kadar olan süreci tahlil etmeye çalışıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Diyarbekir ve Mırdasiler Tarihi
(Piran – Gil – Çermog – Pale)
Nusret Aydın
Avesta Yayınları / İnceleme Dizisi
İstanbul, Şubat 2012, 1. Basım
440 sayfa

Bir yorum

  1. Diyarbakırlı tarihçi şevket beysanoğlunun “anıtları ve kitabeleri ile diyarbakır tarihi”adlı eserin 3.sayfasında şehrin adı ilk olarak asur hükümdarı adad nirari 1 m.ö.1310-1281 den kalma bir kılıç kabzasında amidi veya amedi olarak yazılmıştır.diye bir kayıt var.acaba bu kılıç kabzası nerededir araştırılabilir mi.bunu bugünkü diyarbakır müze müdiresi nevin hanım yapabilir.bu kabza diyarbakır da bulunarak sanırım istanbul arkeoloji müzesine yıllar önce satılmış.bu eseri satan şahıs diyarbakırlı natık efendi.lütfen bu kabzanın yeri bulunup diyarbakır müzesine iade edilmelidir.saygılarımla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir