Nazilerden Kocasının İntikamını Almak İçin Tank Satın Alan Kadın: Mariya Oktyabrskaya

mariya-oktyabrskaya16 Ağustos 1905 doğumlu Mariya Oktyabrskaya Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanı alan ilk kadın tank sürücülerinden biriydi. 10 çocuklu bir ailenin çocuğu olan Maria 1925 yılında bir Sovyet subayı ile evlendi. Maria’yı Nazilerden intikam alma uğruna her şeyini satıp bir tank satın almaya iten olaylar subay eşinin Nazi ordusu tarafından öldürüldüğünü haber aldığı an başladı.
Tarihe geçen “bad-ass girl” Mariya’yı yakından tanıyalım..

Mariya sadece hemşirelik yapmakla kalmadı, silah ve araç kullanmayı da öğrendi.
“Bir ordu subayı ile evli olmak sadece gurur duymayı değil aynı zamanda sorumluluk almayı gerektirir” dedi.

Kocasının ölüm haberini aldığı an intikam yemini etti.
İkinci Dünya Savaşı doğuya doğru yayılmaya başladığında Mariya Sibirya’da Tomsk şehrinde yaşıyordu. Ağustos 1941’de kocasının Naziler tarafından Kiev yakınlarında öldürüldüğü haberini alabilmesi iki seneyi buldu. Haber günün şartlarında gecikmişti ama intikam duygusu yeni yeni ateşleniyordu.

Mariya intikam yeminini gerçekleştirmek için ilk adımı attı.
Mariya kocasının ölümünden sonra Nazilerden intikam almak için öyle hırslıydı ki tüm malını mülkünü hatta dolgulu dişini bile satıp bir tank satın alıp Kızıl Ordu’ya bağışladı ancak bir tek şartı vardı.

mariya-oktyabrskayatankBağışladığı tankı kendisi kullanma şartıyla savaşta fiilen görev almak istedi.
Bu özel şartı öğrenen Kızıl Ordu yetkilileri önce bu istek karşısında şaşırdı ancak Mariya’nın bağışladığı tankı kullanmasına izin verdiler çünkü bu vatandaşların moralini yükseltmek için iyi bir yol gibi görünüyordu.

Beş aylık tank kullanım eğitimi almaya başladığında Mariya 38 yaşındaydı.
Beş aylık eğitim sonunda Mariya 26. Tank Tugayı’na mühendis ve sürücü olarak gönderildi.

T-34 orta boy tankına Боевая подруга (Fighting Girlfriend) adını verdi.
Mariya tankının gövdesine tanka verdiği adı “Savaşan Kız Arkadaş” yazdı ve ilk savaşına 21 Ekim 1943’te Simolensk’te katıldı.

Cesaretiyle erkekleri şaşırtan asker Mariya.
Tankı savaş sırasında vurulduğunda tüm emirlere karşı gelerek tanktan dışarı çıkarıp tankını onararak savaşa devam etti. Bu cesaretli hareketinden dolayı “çavuş” mertebesine yükseltildi.

Nazilere gece baskınları düzenlemek Mariya için çocuk oyuncağıydı.
17 Kasım’da Noveoye Selo yakınlarındaki Nazi karargahına gece saldırısı düzenleyen Mariya’nın tankının zincirleri mancınıkla vuruldu ama Mariya ve arkadaşı tanktan çıkıp tankın zincirlerini onarırken diğer arkadaşları da Nazilere ateş açarak onları korudu.

17 Ocak 1944 son saldırısıydı.
Vitebsk yakınlarında Nazilere yine saldırı düzenleyen Mariya Nazilerin hendeklerini ve mühimmatlarını yok etti ancak Fighting Girlfriend tankı tanksavar bir top mermisi tarafından vuruldu. Mariya yine tankından çıkıp tankı onarmak istedi ancak bir şarapnel parçası kafasına isabet etti.

Mariya’nın son günleri…
Savaş sonrası Mariya Kiev yakınlarındaki bir askeri saha hastanesine nakledildi ve burada 2 ay komada yattı, 15 Mart’ta da hayatını kaybetti.

Takiben eden Ağustos ayında Mariya Sovyetler Birliği kahramanı nişanıyla gururlandırıldı.

Marziye
Onedio Editörü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here