O Güzel İnsanlar, Zeynep Oral

” O Güzel İnsanlar “, uzun yıllar boyunca düşünceleri, duyarlılıkları, eserleri ve eylemleriyle daha güzel, daha iyi, daha insanca ve hakça yaşanılan bir dünya özlemiyle yanıp tutuşanların öyküsüdür. “Bu kitapta portrelerini çizmeye çalıştığım otuz insan da bu ülkenin insanları. Benim için ülkemin, aydınlık, ileriye dönük yüzünü oluşturuyorlar. Kimini daha çok, kimini daha az tanıdım. Kimini daha kısa, kimini daha uzun… Hepsi bana yüreğini açtı. Hepsi ama hepsi bana mutluluk verdi, hepsinden çok şey öğrendim, hepsiyle çoğaldım, zenginleştim…”
Zeynep Oral, ona yüreğini cömertçe açanları, sevgiyle, bilgiyle, sonsuz bir duyarlılıkla ele alırken aynı zamanda insanı “insan” yapan evrensel çağdaş değerleri yüceltiyor kitabında. Zeynep Oral’ın akıcı ve işlek kaleminden, Türkiye’nin aydınlık yüzünü yansıtan sanat insanlarının portresini sunuyoruz. İşte o güzel insanlar: Abidin Dino – Ahmed Arif – Aliye Berger – Aziz Nesin – Azra Erhat – Bedri Rahmi Eyüboğlu – Can Yücel – Eren Eyüboğlu – Fazıl Hüsnü Dağlarca – Fazıl Say – Füreya – Genco Erkan – Gülten Akın – Haldun Taner – İdil Biret – İsmet Ay – Leyla Gencer – Melih Cevdet Anday – Münir Ozkul – Nahit Hanım – Nâzım Hikmet – Onat Kutlar – Ruhi Su – Sıdıka Su – Salâh Birsel – Semiha Berksoy – Sezen Aksu – Yaşar Kemal – Yıldız Kenter – Zeynep Tanbay

Yazar: Zeynep ORAL
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları
Baskı Tarihi: 01.11.2007
Sayfa Sayısı: 415
Düzenleyen: Zeynep ATAYMAN

Zeynep Oral’ın Hayatı
İstanbul’da doğdu. İzmir Amerikan Kız Lisesi ve Paris Yüksek Gazetecilik Okulu’nu bitirdi. Sorbonne Üniversitesi Tiyatro Araştırmaları Enstitüsü’ne devam etti. 1968 yılından 2001 yılına kadar Milliyet Gazetesi’nde çalıştı. 1972’de arkadaşlarıyla birlikte Milliyet Sanat Dergisi’ni kurdu. Gazeteci olarak, insan hakları, kadın sorunları ve gezi yazılarıyla, araştırma dizi yazı ve seri röportaj dallarında sayısız ödül kazandı. 2001’den beri Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmaktadır.
Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Nazım Hikmet Vakfı, Türkiye – Yunanistan Dostluk ve Barış Derneği, KA-DER (Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği), Ana – Kültür Vakfı, “WINPEACE” (Türkiye ve Yunanistan Kadınları Barış Girişimi) gibi kuruluşların kurucularından. Bunların yönetiminde görev aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, PEN ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi.
Yayınlanmış 15 kitabı vardır. Bunlardan dördü “Katmandu’dan Meksika’ya”, “Kara Sevda”, “Bu Cennet Bu Cehennem”, “Uzak Doğu’m” (Tümü Doğan Yayıncılık) gezi kitaplarıdır.
Mimar Ahmet Oral’la evli. Emre ve Kerem Oral’ın annesi. Lara, Yuna, Maya ve Aslan’ın büyükannesi…

Ödüller

2000 “Barış için Çalışan Anneler Ödülü”
Yunanistan – (UNESCO) 12 Mayıs 2000

1998 “Gezi Edebiyatı” dalında birincilik ödülü
Turizm Yazarları, Editörleri ve Gazetecileri Derneği – (TUYED)

“Türkiye Cumhuriyeti 75. Yıl Ödülü”
Türk Kadınlar Birliği

“75 Yılda 75 Kadın Ödülü”
Mimoza Dergisi

1995 “Kadınların Tarihine Katkı Ödülü”
İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği

1994 “Yılın En Başarılı Kadınları Ödülü”
“Yazılı basın dalında”
Kadınca Dergisi

“İletişim Ustaları Onur Ödülü”
“Kültür – Sanat alanında”
İ.Ü. İletişim Fakültesi

1990 “Palmes Academiques – Akademi Ödülü” “Officier dans l’ordere des palmes Akademique Nişanı.”
Fransız Hükümeti

1989 “Seri Röportaj” dalında Başarı Ödülü “Başbakanlık Basın – Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü teşekkür madalyası.”
Gazeteciler Cemiyeti

1988 “Seri röportaj” dalında Başarı Ödülü
“Başbakanlık Basın – Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü teşekkür madalyası.”
Gazeteciler Cemiyeti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here