Rahip Mouret’nin Günahı – Emile Zola

Büyük Fransız yazar Émile Zola?nın ?Rahip Mouret?nin Günahı? adlı romanı, doğa ve din arasındaki sonu gelmez mücadelenin yetkin bir hikâyesi. Roman, Serge Mouret adlı bir papazın, Albine Serge isimli genç bir kıza âşık oluşuna dayanır. Papazlık okulundaki eğitimle adeta insanlıktan çıkmış olan Mouret, Serge?ye duyduğu aşkla, yeniden insanlığa dönmüştür. Fakat bu ilişki, Mouret?yi her ne kadar insanlığını keşfettirse de, din ve doğa arasında yaşayacağı büyük çelişkiden kurtaramaz. Aptalca yobazlıklara, dinin sonu gelmez tutuculuğuna saldıran Zola, papazın dramı ekseninde yeniyetmeliği, gençlik heyecanını, aşkı, şehveti ve günahı anlatıyor.

Kitabın Künyesi
Rahip Mouret’nin Günahı
Yazar: Emile Zola
Yayınevi: Kırmızı Yayınları
Çeviren: İsmail Yerguz
İstanbul, Mart 2011
Sayfa Sayısı: 420

Tanıtım Bülteninden
Zola, Rahip Mouret’nin Günahı’nda yeniyetmeliğin, doğmakta olan aşkların, yeni başlayan cinselliğin en büyük şairlerinden biri olarak karşımıza çıkar.
Albine ve Serge’in öyküsü aracılığıyla sürekli aynı temel soruları sorar: Yaşam, aşk, ölüm, insanların birbirlerini anlamaları, mutluluk, din, eğitim, doğanın gizemleri bu bereketli romanda el attığı konulardır. Yanıtlarını büyük Kutsal Kitap miti ve büyük pagan mitler aracılığıyla verir. Zola, Rahip Mouret’nin Günahı’yla ilgili olarak şöyle diyor: “Âşıklar için bir Tanrı olduğunu göstereceğim, saf ve temiz bir aşkı cehennemin de, insanların da, papazların da öldüremeyeceklerini göstereceğim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here