Roma – Kartalların İmparatorluğu – Neil Faulkner

romaPek çok kişi bir uygarlık modeli olarak Roma İmparatorluğu’na hayranlık duyar. Neil Faulkner, bu çalışmasında, aslında Roma İmparatorluğu’nun acımasız bir soygun ve şiddet mekanizmasına dayandığını ileri sürüyor. Savaş; devleti, hâkim sınıfı ve gözde yandaş gruplarını zenginleştirmek için kullanılıyordu ve bu savaşlarda da köleleştirilmişti.

Roma İmparatorluğu’nda devlet ve toprak sahibi hâkim sınıf, ordularını, şehirlerini ve mülklerini finanse etmek için kırdan vergi ve rant biçiminde artık çekiyordu. Kitleler -köleler, serfler, yoksul köylüler- imparatorluğu ayakta tutan sömürünün kurbanlarıydı. Gerilimler ve örtük ihtilaflarla delik deşik olan bu sistem, en başından itibaren kendi kaçınılmaz sonunun tohumlarını da içinde taşıyordu Kartalların İmparatorluğu, küçük bir topluluğun dünya tarihinin en önemli imparatorluklarından biri haline gelişinin ve kendi yarattığı şiddet ve kan deryasında boğulmasının hikâyesini etkileyici bir ustalıkla anlatıyor. Bunu yaparken, kurbanların hikâyelerine hak ettiği saygıyı göstermekten de kaçınmıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Roma – Kartalların İmparatorluğu
Orjinal isim: Rome: Empire of the Eagles
Neil Faulkner
Yordam Kitap / Tarih Dizisi
Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
352 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 16 x 24 cm
İstanbul, 2015
ISBN : 9786051720975
Çeviri : Çağdaş Sümer

Yorum yapın

Daha fazla Tarih
Komün’ün Asi Kadınları – Gay L. Gulickson

Gay L. Gullickson, canlı bir dille yazılmış ve resimlerle zenginleştirilmiş bu kitapta, Paris Komünü olarak bilinen başkaldırının bir parçası olan...

Kapat