Sabahattin Ali ‘nin ev içi yaşamı

sabahattin aliSabahattin Ali evde eşine her zaman yardım eden, eşiyle alışverişe çıkan, yemekleri birlikte yapan bir erkektir. Eve alınacak erzakla her zaman ilgilidir, özellikle Edremit’e gittiği zaman evin ihtiyacını eksiksiz karşılamak için elinden geleni yapmaktadır. Ayvalık’tan gönderdiği 8 Eylül 1943 tarihli mektubunda, “Hatice teyzem erzakları hazırlıyormuş. Tamam olunca Nazmi dayıma teslim edip göndertecekler.

Fakat bu sefer buğday çok pahalı olduğundan kırk lirayı bulacak galiba. Ama ona da şükür. Çünkü bu sefer makarna, tarhana ve şehriyeyi biraz fazla yaptırıyorum”;  24 Ağustos 1944 mektubunda da, “Sana iki teneke zeytinyağı gönderdim. Biri rafine, öteki Ayvalık. Rafinenin kilosunu 205 kuruştan, Ayvalık’ın kilosunu 240 kuruştan aldım. İki teneke 80 lira etti. Şimdi sen bunları alacaksın” demektedir.

Filiz Ali çocukluk yıllarının ev içi yaşamını şöyle anlatmaktadır: “Olağandışı bir çifttiler annemle babam. Babam yaşamım boyunca tanıdığım erkek modellerinin hiçbirine tam olarak uymayan bir erkekti. Evin reisi ya da başkanı olmaya hiç meraklı değildi. Otoriter bir baba figürü olma konusunda da hiçbir iddiası yoktu. Benimle takıştığı sadece iki konu vardı ki bunlardan biri yemek, öteki de inatçılık meselesi idi. Anneme kendi kişisel işlerini gördürmeyi sevmez, pantolonunu, gömleğini kendi ütüler, yemeğe, sofraya yardım eder, evin nevalesini en ince ayrıntılarına kadar düşünürdü. Annemin babamdan tek şikâyeti olsa olsa akşam yemeğine geç kalması, eve gelirken sokakta birilerine takılması ve onları da eve yemeğe getirmesiydi. Babam peşine konuklar taktığında eve eli boş gelmezdi gerçi. Kuşgömü pastırmasını, Apikoğlu sucuğunu, fındık fıstığını, votka ile vermutunu da getirirdi birlikte. Bu votka-vermut karışımının ne demek olduğunu ben hiç anlayamazdım. Belki de savaş koşullarına uydurulmuş bir çeşit martini yapıyordu babam votka ve vermutla.”

Kaynak: A’dan Z’ye Sabahattin Ali, Hazırlayan: Sevengül Sönmez, Yapı Kredi yayınları, 1.baskı Temmuz 2009 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here