Sayfiyede – Anton Çehov

Dünyanın en büyük oyun yazarlarından Anton Çehov, özellikle oyunlarındaki karakterlerin kişiliklerini çizerken, duygu ve düşünce yapılarını yansıtırken gösterdiği ustalıkla tanınır. Çehov’un bu üstün yeteneği, insanların kişiliklerini birkaç cümleyle aynı güçte ifade edebildiği öykülerinde de görülür. Sayfiyede, yazarın bu tarzını örnekleyen öykülerden oluşuyor. Kitapta yer alan otuz beş öykü, yalnızca otuz beş olayı ve yüze yakın karakteri aktarmakla kalmıyor.
Dünyanın neresinde ve hangi çağda olursa olsun, insanın değişmez yanlarını, ortak paydalarını hiç eskimeyecek bir anlatım ve yaklaşımla bizlere sunuyor. Öykülerde geçen olayları ve o olayların kahramanlarını okurken, tanık olduğunuz ya da yaşadığınız deneyimlerle nasıl benzerlik taşıdığını, hatta bire bir örtüştüğünü duyumsayarak kendinizi o ortamlarda bulacaksınız.
Bir öykü, ardından bir öykü daha derken, bitirmeden elinizden bırakamayacağınız bir Çehov şöleni.
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
Sayfiyede
Anton Çehov
Çevirmen : Zeki Baştımar
Can Yayınları
Basım Tarihi : 02 – 2010
Sayfa Sayısı : 400

Yorum yapın

Daha fazla Öykü Kitapları
Bir Savaşın Tasviri – Franz Kafka

Franz Kafka, 1901 yılında Altstädter Gymnasium lisesini bitirdikten sonra babasının isteği üzerine Prag?daki Karl Ferdinand Üniversitesi'nin Hukuk Fakültesi'ne girdi. Hukuk...

Kapat