Shakespeare Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey

shakespeareShakespeare Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey:

1. Shakespeare’in babası ‘bira gurmesi’ gibi birbirinden farklı birçok işte çalıştı
Bir çiftçinin oğlu olan Shakespeare’in babası John Shakespeare, 1551’de Stratford kentine geldiğinde birçok işte çalıştı. Deri, yün, malt ve mısır satan John uzun süre farklı alanlarda esnaflık yaptı. 1556 yılında ekmek ve malt likörü teftişinden sorumlu ‘bira gurmesi’ olarak atandı. 1557 aristokrat bir ailenin kızı olan Mary Arden’la evlendiğinde sosyal statüsü de arttı. John bir süre sonra da Stratford’un belediye başkanı olarak göreve başladı.

2. Shakespeare kendinden daha yaşlı ve 3 aylık hamile olan bir kadınla evlendi
Shakespeare 18 yaşındayken, 1582 yılının Kasım ayında Anne Hathaway ile evlendi. 6 ay sonra doğan kızlarına Susanna ismini verdiler. 1585 yılının Şubat ayında çiftin Hamnet ve Judith isimli ikizleri dünyaya geldi.

3. Shakespeare’in ailesi muhtemelen okuma yazma bilmiyordu
Kesin olmamakla birlikte Shakespeare’in annesi ve babası (Mary ve John) okuma yazma bilmiyordu. Zaten yaşadıkları Elizabeth devrinde okuma yazma oranı çok düşüktü. John’un belediyedeki görevi sebebiyle az da olsa okuma yazma bilmesi gerektiğiyle ilgili tartışmalar olsa da, John önüne gelen bütün belgelere adıyla imza atmak yerine damga basıyordu.

4. 1585 ve 1592 yılları arasında Shakespeare’in ne yaptığı tam olarak bilinmiyor
Shakespeare’in biyografisini araştıranlar 1585 ve 1592 yıllarında ne yaptığından tam olarak emin değil. 1585 yılında doğan ikizlerini vaftiz ettiği, 1592 yılında da oyun yazarı olan Robert Greene “sonradan görme karga” ismiyle Shakespeare’i kınadığı broşürler var fakat arada kalan 7 yılla ilgili kesin bir kayıt yok. Tarihçiler Shakespeare’in o yıllarda Lord Chamberlain’s Men adlı tiyatroyu yönettiğini, öğretmen olarak çalıştığını ya da hukuk okuduğunu düşünüyor.

5. Shakespeare İngilizce’ye 1700’e yakın kelime kattı
William Shakespeare İngiliz edebiyatını en çok etkileyen yazar olarak biliniyor. Yazdığı yazılardaki terim ve deyimler günümüzde de hala aynı şekilde kullanılıyor. Hatta günümüzde yabancıların çocuklarına verdiği Olivia, Miranda ve Jessica isimleri Shakespeare tarafından bulundu.

6. Shakespeare dahil hiç kimse soyadının doğru telaffuzunu bilmiyor
William Shakespeare’in hayatıyla ilgili kaynaklar, Shakespeare’in kendi soyadını 80 farklı şekilde telaffuz ettiğini söylüyor.

7. Mezar hırsızlarını engellemek için Shakespeare’in mezar taşında beddua yazıyor
Shakespeare 23 Nisan 1616’da öldüğünde 52 yaşındaydı. Yaşadığı dönemi düşünürsek bu iyi bir yaş çünkü o dönemde insanların ortalama yaşam süresi 30 ila 40 yıl arasındaydı. Onu neyin öldürdüğünden tam olarak emin olamasak da arkadaşları, Ben Jonson’la çok fazla içki içtiği bir gece hastalığa yakalandığını söylüyor.

O dönemlerde mezar hırsızları çok olduğu için Stratford Kilisesi buna önlem olarak Shakespeare’in mezar taşına şunları yazıyor: “Dostum, İsa’nın aşkına/ Burada yatan toprağı kazan olursa. Bu taşlara dokunmayan kutsansın / Ve kemiklerimi yerinden oynatanın üzerine de lanet olsun”

8. Shakespeare altın halka küpe takıyordu
17. yüzyıla ait en çok bilinen portresinde William; sakallı, açık alınlı, yakası gevşek ve altın bir halka küpeyle tasvir edilmiş. Shakespeare’in döneminde erkeklerin taktığı altın halka küpeler bohem bir yaşamın ve Elizabethan’in sanatçılarından biri olduğunun göstergesiydi.

9. Kuzey Amerika’daki 200 milyon sığırcık varlıklarını Shakespeare’e borçlu
Shakespeare eserlerinde; kuğu, güvercin ve serçe dahil 600’den fazla kuş türünden bahseder. 1890 yılında Shakespeare hayranı Amerikalı Eugene Schiffelin, Shakespeare’in eserlerinde bahsettiği tüm kuşları Amerika’ya ithal etmeye karar verdi. Bu proje kapsamında 60 tane sığırcığı New York’taki Central Park’a saldı. Yüz yirmi yıl sonra da sığırcıklar gökyüzünü ele geçirdi ve sayıları milyonları geçti.

http://listelist.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here