Shakespeare’in tiyatrosu fakirliğe karşı

Shakespeare’in oyunlarını sahneleyen Globe Tiyatrosu, “sosyal etki bonoları” adı altında bir mikro finans programına katılan ilk kültür kurumu oldu.
William Shakespeare’in oyunlarını sahneleyen Globe Tiyatrosu, İngiltere genelinde 30’dan fazla sahada kullanılan sosyal etki bonoları için bütçesinden 5 milyon poundluk kaynak ayırdı. Söz konusu mikro finans program evsizlerle işsizlerin sorunlarına çare aramanın yanı sıra koruyucu anneliğe de kaynak ayırıyor.

1613’te yanan Globe Tiyatrosu, ancak 1990’da aslına uygun olarak, Thames Nehri’nin güney kıyısında, tarihi yerinde yeniden kuruldu. Kurumun geliriyle yeni bir kütüphane, arşiv ve araştırma merkezi yapılması planlanıyordu. Tiyatronun yönetmeni Anthony Hewitt, devlet yardımı almadıklarını, tamamen gönüllü bağışlar ve bilet satışıyla gerekli finansmanın elde edildiğini vurguladı.

2010 yılında İngiltere, dünyada benzeri olmayan bir uygulama olarak nitelenen söz konusu sistemi devreye soktu. Proje kapsamında bugüne dek 233 milyar poundluk sosyal finans gerçekleşti. Hükümetin yayımladığı veriler, ülke çapında 180 bin küçük ve orta ölçekli sosyal girişim bulunduğunu, bunların 2 milyon insanı istihdam ettiğini ve ekonomiye 55 milyar pound katkı sağladığını gösteriyor.
(TARAF)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here