Sosyal Medya – Eleştirel Bir Giriş – Christian Fuchs

Sosyal MedyaFacebook, Twitter, Youtube biz kullanıcıları sömürüyor mu? Bu platformları kullanırken gizliliğimiz güvence altında mı? Christian Fuchs bütünlüklü bir sosyal medya analizi sunarken bizleri sosyoloji kuramları, Marksist ekonomi politik, katılım kültürü ve kamusal alan gibi farklı uğrakları olan bir yolculuğa çıkarıyor ve başka bir sosyal medyanın olanağını soruşturuyor.

Sosyal medya, bir araç olarak var olmasını aşan anlamlara sahip günümüzde. Tekil kullanıcılar, “önemli” isimler, kamu kurumları, geleneksel haber platformları ve büyük şirketler bu alanda farklı şekillerde var oluyorlar. Yeni bir enformasyon ve haber edinmek için çoğunlukla ilk olarak bu platformlara başvuruluyor, insanlar sosyal ilişkilerini onlar üzerinden yürütüyor, birçok protesto gösterisi onlar üzerinden örgütleniyor. Çok farklı sayıda amaç için kullanım ve farklı kitleleri bir arada barındırma bu platformların temel karakteristikleri sayılıyor. Peki milyarlara varan kullanıcı sayılarına sahip olan bu platformlar ekonomik olarak nasıl ayakta kalıyor? Facebook, Twitter ve Google gibi platformlar kapitalist birer şirketlerse kimleri, nasıl sömürüyorlar? Bu platformlar ne tür iktidar yapılarını barındırıyorlar? Bu platformları kullanırken gizliliğimiz güvence altında mı? “Kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi” olan Wikipedia’nın ekonomi politiği nasıl işliyor?

ChristianFuchs, Sosyal Medya: Eleştirel Bir Giriş başlığını taşıyan bu kitabında bu sorulara eleştirel yanıtlar ararken farklı kuramsal zeminlere ve tartışmalara değiniyor. Bu inceleme yolculuğu, kimi zaman sosyoloji yaklaşımlarına (Durkheim, Weber, Marx ve Tönnies) uğrarken kimi zaman da katılım kültürü (Henry Jenkins) veya kamusal alan (Jürgen Habermas) gibi tartışmaları temel alıyor. Bu yaklaşım da, son zamanlarda sayıları iyice artan, sosyal medyanın etkilerinin ve gücünün tartışıldığı çalışmaların yanında kendi çalışmasının özgün ve eleştirel bir yer edinmesini sağlıyor.

Bu eleştirel yaklaşım başka bir dünyanın mümkünlüğünün kapılarını aralarken dijital dünyanın olanaklarının da es geçilmemesi gerektiğini belirtiyor. WikiLeaks gibi iktidarı içeriden sarsan Truva atlarına, Wikipedia gibi dijital dünyada birlikte üretimi mümkün kılan mecraların önemine ve onları diğer platformlardan ayıran özelliklerine ve kısacası başka bir “sosyal medya”nın mümkün olduğuna değiniliyor.

KİTABIN KÜNYESİ
Sosyal Medya – Eleştirel Bir Giriş
Orjinal isim: Social Media: A Critical Introduction
Christian Fuchs
Nota Bene Yayınları / Araştırma-İnceleme Dizisi
Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
408 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
Ankara, 2016
ISBN : 9786059679299
Kapak Tasarımı : Erkal Tülek
Editör : Seda Gönül
Çeviri : Diyar Saraçoğlu, İlker Kalaycı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here