Tarihte 10 Öncü Heykel

heykelTarihöncesi çağlardan itibaren sanat tarihinin bir disiplini olarak değerlendirilen heykeller ortaya çıktı. 24.000 yıl önce yapılan Willendorf Venüsü, heykel sanatının başlangıcı olarak ele alınabilir.

Estetik kaygılar güdülmeden yapılan bu heykelde insan ve doğa mücadelesi bugün bize dönemin anlayışını ve kültürünü yansıtan bir sanat eseri olarak görünür. Sadece estetik değerlerin hâkim olmadığı, dönemin anlayışını, geçmişi kavramamıza yarayan üç boyutlu objeler sanat tarihi açısından önemli bir alandır.

Kullanılan malzeme, heykele verilen boyutlar, renkler, yapım teknikleri bize hem sanat açısından hem de uygarlığın tarihi açısından ipuçları verir. Heykellerin büyük bir kısmı toplumların ilahi anlamlar yüklediği varlıkların tasvirleridir. Topluma yararı olan hükümdar aileleri, bilim, spor, sanat dallarında meşhur olan kahramanlar, büyük anlam yükledikleri hayvanların heykelleri yapılmıştır.

 

Hazırlayan: Derya Önel
http://www.notosoloji.com/

Yorum yapın

Daha fazla Foto Galeri, Sanat
Bilim Tarihine Damga Vurmuş Birbirinden Değerli 17 Bilim Kadını

Bilim dünyasında kadınların erkeklere göre hep daha geri planda kaldığı konuşulur, tartışılır. Bildiğimiz şey ise bilim dünyasına bol bol katkılarda...

Kapat