Tiyatro Adamları Sözlüğü – Aziz Çalışlar

Dünyada ve Türkiye’de başlangıçtan bugüne kadar, tiyatro tarihinde önemlerini koruyan 500’e yakın oyun yazarı, tiyatro kuramcısı, bilimcisi, yönetmeni, sahne tasarımcısı, müzikçisi ve mimarını içeren bir sözlük. Kitapta adı geçen kişilerin, kısa yaşam öyküleri, sanatsal kişilikleri, eserleri ve sahne uygulamaları, ekonomik olmasına özen gösterilen bir yöntemle veriliyor. En yeni kaynaklardan faydalanılarak hazırlanmış sözlük, bu yönü ile güncelliği olan bir çalışma.
“Tiyatro Adamları Sözlüğü, Türk kamuoyunun genel bilgi çevresi ile Türkiye’de tiyatro literatürünün genel alanı göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Sözlükte, tiyatro tarihinde önemlerini günümüzde öncelikle koruyan adlar ile günümüz tiyatro dünyasında başlıcalıkla yer alan adlar ölçüt olarak alınmış; oyun yazarları, drama kuramcıları, tiyatro bilimcileri, tiyatro yönetmenleri, sahne tasarımcıları ve tiyatro mimarlarına yer verilmiştir.
Tiyatro Adamları Sözlüğü, daha önce yayınlanan ve ilerde yayınlanacak olan öbür sözlükler birlikte, tiyatro kitaplığıını bütünleyecek temel başvuru kitaplarından birini oluşturmaktadır.” Aziz Çalışlar

Tiyatro Adamları Sözlüğü
Yazar: Aziz Çalışlar
Yayınevi: Mitos Boyut Yayınları
315 sayfa, Baskı Tarihi: 1993

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here