Tolkien’in az bilinen etkileyici resim ve çizimleri

jrr_tolkienEdebiyat tarihinin en etkili hikâye anlatıcılarından biri olarak kabul edilen J.R.R. Tolkien‘in yaratıcılığını kullandığı tek alan, tanınırlığının büyük bir kısmını borçlu olduğu edebiyat değildi. Sylvia Plath ve William Faulkner gibi yalnızca bir hobi olarak çizimle uğraşan ünlü yazarların aksine, Tolkien bu görsel anlatım araçlarına tıpkı öykülerinde olduğu gibi düşünce ve hayal gücü açısından büyük bir emek verdi.

J.R.R. Tolkien: Artist and Illustrator adlı kitapta biraraya getirilen ve daha önce birçoğu yayınlanmamış 200’den fazla reprodüksiyon, Tolkien’in günümüze kadar kalabilmiş çalışmalarını gösteriyor. Bu kapsamlı kitap; yazarın hayatının altmış yıllık bölümünde, çocukluk dönemindeki çizimlerinden son eskizlerine kadar olan birçok görsel çalışmasının yanında kendi çocukları için yaptığı çizimleri, onun için bir saplantı hâline gelmiş kaligrafi örneklerini ve Orta Dünya için hayal ettiği haritaları içeriyor.

Bu değerli kitabı yayına hazırlayan ve her bir Tolkien çiziminin yaratıldığı yeri bulmak için İngiltere’ye uzun bir yolculuğa çıkan Wayne G. Hammond ve Christina Scull kitap için yazdıkları önsözde şöyle söylüyor:

“Uzun zamandır Tolkien’in resim sanatının yazdıkları kadar iyi bilinmeyi hak ettiğini hissediyorduk. Bu ikisi birbiriyle yakından ilişkiliydi, ve resimlerinde ve çizimlerinde sözcüklerle olan yeteneğine eşdeğer türden olağanüstü bir yaratma gücü sergiledi. Kitapları binlerce kişi tarafından okunmuş olsa da, resimleri ve çizimleri çok az kişi tarafından görüldü.”

Neyse ki, Tolkien’in görsel çalışmalarının büyük bir çoğunluğu bugüne kadar kalabildi. Hammond ve Scull’ın ifade ettikleri gibi bu sevilen yazarın aynı zamanda “arşivci bir tarafı” vardı. Tolkien neredeyse çizdiği herşeyi özenle sakladı.

Kitapta yer alan en dikkat çekici bölümlerden biri olan “Visions, Myths and Legends” (“Görüşler, Mitler ve Efsaneler”); Tolkien’in kötülük, tuhaflık, düşünme ve zaman gibi soyut ve psikolojik konseptlere dair çizimlerini içeriyor.
http://bonpurloryan.com/

[srizonfbalbum id=75]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here