Tolstoy’un evinden fotoğraflar

TolstoyLeo Tolstoy 1881 yılında ailesi ile birlikte Yasnaya Polyana şehrinden Moskova’ya taşınmış. Bir sene sonra da Khamovniki bölgesinde yer alan bu evi satın almış. 1882 yılının yazında Tolstoy’un direktifleri doğrultusunda ev tadilata girip genişletilmiş. Evin ana mobilyalarını da Tolstoy’un kendisi satın almış.

[srizonfbalbum id=355]

Tolstoy aslında şehir merkezinde olmayı pek sevmiyormuş bu nedenle aile her yaz Yasnaya Polyana’daki evlerine gidip yazı orada geçiriyormuş. Ekim 1882’den Mayıs 1901’e kadar bu evde yaşamışlar. Anna Karenina’nın popülerliği nedeniyle de evde misafirler hiç eksik olmazmış ve bunlar genelde Gorki ve Çehov gibi ünlü konuklar olurmuş. Tolstoy’un çocukları anılarında kapımız hiç kapanmazdı diyormuş. Leo Tolstoy bu evi en son vefat etmeden bir sene önce, 1909 yılında, Moskova’ya geldiği bir zamanda ziyaret etmiş. Tüm eşyaların o döneme ait olduğu ev 1921 yılında müze haline getirilmiş.

Geçen hafta IWC mimari yürüyüş grubumuz ile birlikte Tolstoy’un Khamovniki bölgesinde yer alan evine gittik. Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi ünlü eserlerin yazarının bir zamanlar soluduğu bu evde dolaşmak gerçekten heyecan vericiydi! Her ne kadar evde birçok odanın içine girmemize izin vermeseler de ben yine de herşeyi fotoğraflamaya çalıştım. Birazdan okuyacağınız eminim en uzun Moskova yazılarımdan biri olacak ama her detayı sizlerle de paylaşmak istedim…

Noni
http://nonim.blogspot.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here