Umberto Eco’nun şaşırtan vasiyeti

Umberto EcoDünyaca ünlü İtalyan yazar, filozof, göstergebilimci, eleştirmen Umberto Eco’nun vasiyeti herkesi şaşırttı.
ANSA haber ajansında yer alan bilgilere göre, 19 Şubat’ta Milano’da 84 yaşında hayata veda eden Umberto Eco, önümüzdeki en az 10 yıl boyunca ne kendi ne eserleri adına ne de düşünceleri üzerine konferanslar, buluşmalar ve akademik etkinlikler gibi şeylerin düzenlenmesini istemedi.

Söz konusu vasiyetin, 1980 yılında yayımlanan Gül’ün Adı adlı romanıyla dünya çapında üne kavuşmuş olan Eco’nun eşi Renate Ramge tarafından, yazarın arkadaşı ve meslektaşı göstergebilimci Patrizia Violi’ye aktarıldığı belirtildi.Düşündürücü olduğu kadar eğlendirici ve şaşırtıcı açıklamalarıyla bilinen Eco’yu tanıyanlar bu sıra dışı vasiyeti, “Tam onun karakterine uygun bir istek” diye yorumladı.

Patrizia Violi vasiyeti, “Bu da profesörün son şakası” diye niteledi.

Eco’nun, ölümüne kadar uzun yıllardır çalıştığı Bolonya Üniversitesi Rektörü Francesco Ubertini ise, “Bu fikir, Eco’nun dahiliğinin bir ürünüdür. Bu kararı gülümseyerek ve anlayışla karşıladım, çünkü tam da Eco figürünü yansıtıyor. Hiç şüphesiz ki onun isteğine saygı göstereceğiz,” diye konuştu.ANSA, İtalya’da Eco’nun bu vasiyetinin yerine getirileceğine kesin gözüyle bakıldığını, ancak yurt dışında buna uyulup uyulmayacağının kestirilemeyeceğini yazdı,

Bu arada Umberto Eco’nun mayıs ayında yayınlanması planlanan son kitabı Pape Satàn Aleppe: Chronicles of a Liquid Society, planlanandan daha erken bir tarihte İtalyanca baskısıyla raflardaki yerini alacak.

L’Espresso dergisinde 2000 yılından bu yana yazdığı denemelerin bir derlemesi olan kitap, Dante’nin İlahi Komedyası’nın ilk kısmı olan Canto VII of Inferno ile açılıyor.

Bir önceki romanı Sıfır Sayı’yı geçen yıl yayınlayan Eco’nun son kitabının Türkçe baskısının ne zaman yayınlanacağı ise henüz bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here