Vera Muhina’nın “İşçi ve köylü kadın” heykeli

©Photo: RIA Novosti

Güçlü vücutları ileri yönelen işçi ve köylü kadın kafaları üzerinde Sovyet ülkesinin sembolü olan çekiç ve orak tutuyorlar.

Heykelci Vera Muhina’nın sosyalist gerçekçilik standartı ve 20.yüzyılı heykelciliğinin çok büyük eseri olarak tanınan “İşçi ve köylü kadın” adlı devasa skülptürü eskisi gibi heyecan oluşturmaya devam ediyor.
Heykel 1937 yılı Paris Dünya sergisinde Sovyet pavyonunun tacıydı. 35 metre yüksekliğinde olan Sovyet pavyonunun çatısında yerleştirilen 24 metre uzunluğundaki kompozisyonun ölçülerinden başka, iki vücudun azimliği, suretlerinin dinamikliği hayranlık yaratıyordu.

Paris sergisinde Sovyet heykeli, Üçüncü Reich’ın arması bronz kartal ile sanki çatışma içerisine girmişti. Faşist Almanya sembolünün işçi ve köylü kadına yukarıdan aşağı bakabilmesi için Alman işçileri geceleri pavyonlarının katlarını kuruyordu.
Efsanevi heykel ile Sovyetler Birliğinin resmi olmayan amblemi bugün dünyadaki milyonlarca insana malüm. 65 yıldan fazla anıt en büyük Sovyet ve Rusya film stüdyosu “Mosfilm’in” sembolü kalıyor. Stüdyoda çekilen her film, arka planda yükselen güneş ortamında “İşçi ve köylü kadın” skülptürü görüntüsüyle başlar.
Paris sergisinden sonra “İşçi ve köylü kadın” heykeli Avrupa’nın en büyük nehri Volga kıyısındaki Rıbinsk kentinde yerleştirilecekti. Skülptürün Paris’i fethetmesinden sonra taşra kenti bu gibi anıt için yetersiz ölçekte sayıldı. Heykel Ekonomik Başarılar Sergisinin kuzey girişi önünde kuruldu.
“İşçi ve köylü kadın” skülptürü bu yerde 2003’e kadar kaldı, bundan sonra anıt rekonstrüksyon gerçekleştirilmesi için parçalara ayrılmıştı. Heykel önceleri de acil durumdaydı. Restorasyon çalışmalarının başlatılmasından 5 yıl önce kurtarılması için etkinlik düzenlenmişti. Efsanevi işçi ile köylü kadına Rusya bayrağı renklerinde olan tulum ve sarafan denen kolsuz kadın elbisesi giydirilmişti. Bu şekilde heykel üç gün kaldı ve kendine daha büyük dikkat topladı. Anıt için özel olarak Moskova konfeksyon işletmelerinden biri 560 numaralı giysi hazırlamıştı.
Skülptür ile ilgili restorasyon çalışmaları 6 yıl sardü, bundan sonra kendisi için özel olarak hazırlanan yeni kaideye yerleştirildi. Genelde anıt 1937 kurulan varyantı tekrarlıyordu. Bugün içinde heykele, yapımcısına ve Sovyet döneminin ideal ile sembolünün kurulması tarihine ayrılan müze bulunuyor.

Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/2014_10_28/Vera-Muhinanin-heykeli/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here