Yaşar Kemal DGM’yi yargılamıştı

1995’te Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanan Yalanlar Seferi adlı makalesi şöyle başlıyordu: “Belki de tarihte ilk kez bir yüzyıl, daha başlamadan bir isme sahip oldu: 21. yüzyıl, insan hakları ile anılacak.”

Sevgili Yaşar Kemal’i kaybettik.

Edebiyatımızın büyük kalemi, eserleri 40’tan fazla dile çevrilmiş ve sayısız ödüller almış yazarımız, 20 yıl önce Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanan, Kürtlere karşı devlet baskısını eleştiren yazısı nedeniyle DGM’de yargılanmış ve girişimimizin doğmasına da neden olmuştu.
Yazının ilk ve son paragraflarını aşağıda tekrarlıyoruz.

Sahi DGM mi onu yargılamıştı, o mu DGM’yi?

1995’te Alman Der Spiegel dergisinde yayınlanan Yalanlar Seferi adlı makalesi şöyle başlıyordu:

Belki de tarihte ilk kez bir yüzyıl, daha başlamadan bir isme sahip oldu: 21. yüzyıl, insan hakları ile anılacak. Çünkü yaşadığımız yüzyılda bu alanda tatmin edici ilerlemeler sağlanamadı. Hatta 21. yüzyılın eşiğine geldiğimiz bugünlerde, şimdiye kadar kat edilmiş olan yoldan dönüldüğüne ve geriye doğru koşulduğuna dair birçok belirti var.

… ve şöyle sona eriyordu:

21. yüzyılda insanlığa karşı işlenmiş suçlar birbiri ardına gün ışığına çıkartılacak ve mahkûm edilecektir. Ancak bu, alışılmış mahkemelerden olmayacaktır; çünkü ülkenin onuru, onun insanlığı, mahkeme önüne çıkarılacaktır.

Şanar Yurdatapan
İstanbul – BİA Haber Merkezi
02 Mart 2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here