Yeşim Ustaoğlu / Su, Ölüm ve Yolculuk – Mizgin Müjde Arslan

Yeşim Ustaoğlu’nun filmlerinin hiçbirinde neden ‘baba’ yoktur? Bütün filmlerinde çok özel anlamlar yüklenen su, yolculuk ve ölüm seyirciye neyi anlatır? Yönetmenin kişisel yaşam öyküsü ile sineması arasında nasıl bir bağlantı vardır? Yönetmen neden bizi Türkiye tarihiyle, ötekiyle, karakterin kendisiyle yüzleştirir? Bütün filmlerinde neyi sorgular? Neden bu kadar çok soru sorarız bir Yeşim Ustaoğlu filmi izlediğimizde?

Filmleri peş peşe izlendiğinde bir yönetmenin en gizli yanıyla, en çıplak kuytu köşesiyle yüzleşiliyorsa o yönetmen ‘auteur’dür… Auteur kuramı, karanlık bir yolda bir yönetmeni tanımamıza dönük bir fener gibidir. Auteur yönetmen, bir filmi çeken değil, ilk fikrin doğuşundan beyazperdede izlediğimiz ana değin geçen bütün sürede o filmi ‘yazan’dır.
Bu kitap, Yeşim Ustaoğlu’nun sinemasına ‘auteur sineması’nın ışığında bir bakış sunmaktadır… (Tanıtım Yazısı)

Agora Kitaplığı tarafından okuyucu ile buluşturan kitabı, gazeteci Mizgin Müjde Arslan, daha öncede, ?Rejisör: Atıf Yılmaz? ve ?Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm? kitaplarını derleyen Arslan bu kez, ?Yeşim Ustaoğlu: Su, Ölüm ve Yolculuk? kitabıyla okur karşısına çıktı.

Kitabın Künyesi
Yeşim Ustaoğlu / Su, Ölüm ve Yolculuk
Mizgin Müjde Arslan
Agora Kitaplığı / Sinema Dizisi
1. Basım, Ekim 2010
176 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Sinema
Theo Angelopoulos – Derleyen: Dan Fainaru

"Benim sinemam, epiktir; öyküdeki kişiyi tarihsel bir bağlama yerleştirir. Karakterleri hayattakinden daha büyük olan Brecht'te olduğu gibi, tarihin ya da...

Kapat