Akıl Çağı / Özgürlüğün Yolları 1 – Jean Paul Sartre

İkinci Dünya Savaşı sonunda Fransa’ya renk ve bütün dünyaya ses veren “Jean-Paul Sartre”ın (1905-1980) yaşamöyküsünün, peş peşe sıralanmış bir reddedişler bütünü olduğu ileri sürülebilir. Tanrıyı, kurulu düzenlerin tümünü, bu arada aileyi, klasik anlamıyla edebiyatçıyı, filozofu, eylem adamını, sayısız dostlukları, partileri, kalıplaşmış düşünceleri reddettiği gibi,1964 yılında layık görüldüğü Nobel Edebiyat Ödülünü de reddetmiştir.

Sartre’ın, edebiyat alanında kaleme aldığı yapıtları arasında önemli bir yeri olan “Özgürlüğün Yolları” başlıklı dizi romanı üç kitaptan oluşuyor: “Akıl Çağı”, “Yaşanmayan Zaman ve Yıkılış”. Tümü 1945-1949 yılları arasında yayımlanan bu üç romanın 1945 yılında yayımlanan ilk ikisi, anlamlı farklılıklarıyla İkinci Dünya Savaşı’nın yol açtığı altüst oluşu sergiler. Dizinin ilk kitabı olan ve 1941’de bitirilen “Akıl Çağı”nda, 1937-1938 yıllarının aldatıcı iyimserliği içinde, iki gün süresince kendilerini arayan ve kendilerinden kaçan, çok içe dönük birkaç kişisel yaşamın sınırlı çerçevesi içinde süregiden arayışlar anlatılır.
(Arka Kapak)

Kitabın Künyesi
Akıl Çağı / Özgürlüğün Yolları 1
Orjinal isim: L’Age de Raison
Jean Paul Sartre
Çeviri : Gülseren Devrim
Can Yayınları / Çağdaş Dünya Yazarları Dizisi
İstanbul, 2009
320 sayfa

1 YORUM

  1. Oldukça gerçekçi ve etkileyici bir kitap. Roman boyunca ne olacak diye düşünmeden karakterlerin psikolojik travmalarını yasayarak ilerliyoruz. Kişilik tahlili ve düşünceler akışı müthiş…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here