Avustralya’daki ilkokullarda kodlama dersi olacak

kodlama-avustralyaBilgisayar, yazılım ve programlama teknolojilerinin temel dili olarak bilinen kodlama, Avustralya’nın yeni dijital teknolojiler müfredatında ayrı bir ders olarak öğretilecek. The Australian’da yer alan habere göre, 21. yüzyılın bilgisayar teknolojisine dair kodlama teknikleri, ilkokullarda beşinci yıldan itibaren ve programlama dersleri de yedinci sınıftan itibaren öğrencilere anlatılacak.

Avustralya’da son dönemlerde ilkokul düzeyindeki okullarda kodlama ve bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi konulara dair giderek artan bir ilgi ve bunun sonucunda söz konusu alanların yeniden ele alınması gibi bir ihtiyaç olduğu tartışılıyordu. Ülkenin yeni Başbakanı Malcolm Turnbull’un da bu doğrultuda geleceğin işleri ve ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak bu alanda bazı yenilikler ve hazırlıklar yapmaya karar vermesinin de olumlu bir hamle olduğu düşünülüyor.

Avustralya hükümeti bu doğrultuda, kısaca STEM (Science, Technology, Engineering, and Math: Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) olarak bilinen dört ayrı alanda yapılacak olan yatırımlar için toplamda 12 milyon Avustralya doları değerinde bir bütçe ayırmayı planlıyor. Söz konusu yatırımlar; yenilikçi matematik müfredatının gelişimi, bilgisayar kodlamasına giriş, özel bir teknoloji okulu için bir pilot bölge ve daha az temsil edilen alanlardan STEM öğrencileri için yaz okulu bütçesi gibi başlıkları içeriyor.
Kaynak: http://bonpurloryan.com/2015/10/13/avustralyadaki-ilkokullarda-kodlama-dersi-olacak/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir