Batı Biliminin Öyküsü – Susan Wise Bauer

batı_biliminin_ÖyküsüBirçok başka yazar tarafından çok sayıda bilim tarihi yazılmıştır. Kuşkusuz bu tarihler değerlidir, ama bir şekilde, bizatihi bilimin doğası ayrıntıların arasında kaybolmuş gibidir. Profesyonel bilim eğitimi almamış olan okurlara bilimin ne yaptığı ya da ne anlama geldiği konusunda açık bir görüş sunmazlar. Oysa Platon’dan Kepler’e, Francis Bacon’dan Isaac Newton’a, Comte de Buffon’dan Charles Darwin’e, Albert Einstein’dan günümüz bilim insanlarına kadar bilim tarihinin kilit figürlerini ve eserlerinin öyküsünü anlatan Bauer’in kitabı farklı bir tarihi gözler önüne seriyor.

Batı Biliminin Öyküsü, büyük bilim yazımı ile bilimsel araştırmanın güzergâhını en doğrudan etkileyen ve değiştiren eserlerin gelişimini izliyor. Bilimin çok insani bir çaba olduğunu göstererek, gerçeğe giden yanılmaz bir rehber değil, dünyayı anlamanın çok kişisel, bazen hatalı, genellikle yanıltıcı, sık sık da parlak bir yolu olduğunu vurguluyor.

‘Susan Bauer, tarihin en önemli bilimsel figürlerinin sesini kitaba taşıyor. En önemli eserleri kendi bağlamı içinde ve bilimin tarihsel gelişiminde oynadığı role göre değerlendiriyor.’
-Alan Hershfeld – Wall Street Journal-

‘Açık, anlaşılır ve kapsamlı bir şekilde tarihi biçimlendiren erkek ve kadınların öyküsü.’
-Kirkus Reviews-

“Bir başucu kitabı.”
-Booklist-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Batı Biliminin Öyküsü
(Aristoteles’in Yazılarından Büyük Patlama Kuramına)
Susan Wise Bauer
Alfa Yayıncılık / Bilim Dizisi
Türkçe
330 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 13 x 21 cm
İstanbul, 2016
ISBN : 9786051712352
Grafik Tasarım : Füsun Turcan Elmasoğlu
Editör : Kerem Cankoçak
Çeviri : Mehmet Moralı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here