?Benim yara izlerimle kaplısın, baobab?

Kadın anlatıcı sığındığı Baobab ağacı için: ?Benim yara izlerimle kaplısın, baobab? diyordu. Eş zamanlı okuduğum bir başka kitap olan Kurtlarla Koşan Kadınlar?da ise şöyle yazmıştı kadın Yazar Clarissa Pinkola Estés, teskin edercesine:
?Derin bir yara iziniz varsa, o bir kapıdır; eski, çok eski bir öykünüz varsa, o da bir kapıdır.?
İki kitabı buluşturan noktayı bulmuştum, öyküleri derin yara izleri ile kaplı kadınlar, hafif aralık bırakılmış bir kapıdan, karanlıkta kalmış yanlarını aydınlatacak o ışığı bulacaklardı. O kadın, Baobab ağacında buldu ışığını.
Güney Afrikalı Kadın Yazar Wilma Stockenström?ün, Afrikaans dilinde yazmış olduğu ?die kremetartekspedisie? (baobab ağacına yolculuk) adlı kitabını ilk olarak J.M. Coetzee (Nobel ödülü alan yazar), İngilizceye çevriliyor. Sonrasında ise birçok dile çevriliyor, Türkçeye çeviren ise Aslı Mertan.
Eko-feminizm temasıyla yazılan bu kitapta yaban hayat habitatının ne kadar geniş olduğunu sunan kadın anlatıcı, doğal yaşamla kendini yeniden doğuran, özgürleştiren o köle kadın, toprak ananın rahminde Baobab ağacı gibi kök salıyordu. ?Bazıları sadece in utero (rahimde) özgürdü.? İşte o toprak ananın rahmine, Baobab?ın içine, özgürlüğüne tekrar kavuşmuştu.
?Geçmişimiz acımasız kötü muamelelerin geçmişi. Ya da alay eder gibi verilmiş hediyelerin. Bugünümüz geleceksiz. Bizler hepimiz tek kadındık. Birbiriyle değiştirilebilir, birbirinin yerini alabilir kadınlar.?
Köle olarak doğan, satın alınan bedeni kendisine ait olmayan, bir başkasının ise onu gördüğü gibi algılamasını istemeyen; yaratıcı, sadık ve göçebe bir kadındır anlatıcı. Geleceğinin yönüne bir başkasının karar verdiği, çocuklarının yüzünü bile hatırlamayan ?anne-çocuktur.?
Kitapta kadın sünnetine yapılan vurgu, doğurgan olmayan kadınları ise cadı deyip dışlamaları bir diğer işlenen konular arasında.
İlk etapta karmaşık bir anlatımın içerisinde olmanız muhtemeldir öte yandan şaşırtıcı üslubu ile sizi çok farklı noktalarda yakalaması mümkün.

Kıymet CEVİZ
www.evrensel.net, 12.06.2014

Kitabın Künyesi
Wilma Stockenström,
baobab ağacına yolculuk,
Çev: Aslı Mertan,
Everest Yayınları, 2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here