Bir Parmak Bal – Ian McEwan

1970’ler, İngiltere. Cambridge mezunu, genç ve güzel Serena Frome, MI5’ta memur olarak işe alınır. Fakat bir süre sonra, Serena’nın edebiyat merakına güvenen patronları, onu Soğuk Savaş’ın kültürel cephesinde savaşması için görevlendirirler: Serena’nın görev alacağı “Bir Parmak Bal” adındaki operasyonun amacı, Sovyetler Birliği ve diğer sosyalist ülkelere karşı tavır alan, geleceği parlak genç bir İngiliz yazar adayı keşfetmek, sonra da ona burs sağlayıp yükselmesini sağlamaktır. Yazar böylece farkında olmadan İngiliz istihbaratına ve anti-komünist propagandaya hizmet etmiş olacaktır.

Serena Frome’un bulduğu yazar, McEwan’ın edebiyat dünyasına adım attığı yıllardaki halinden pek çok iz taşıyan Tom Haley’dir. Haley’nin zengin ve sıra dışı hayal gücünün ürünü olan öyküleri Serena’yı çok etkiler. Fakat Serena ile Haley’nin daha ilk karşılaşmalarında başlayan yakınlıkları aşka dönüşünce işler arapsaçına dönecektir.
Yaşayan en önemli ve en çok okunan İngiliz romancılardan biri olan Ian McEwan, İngiltere’de uzun süre çoksatanlar listelerinde bir numarada kalan Bir Parmak Bal’da, Soğuk Savaş siyaseti ve casusluktan aşka ve edebiyat dünyasına dek birçok noktaya temas eden ve soluk soluğa okunan, sürprizlerle dolu bir hikâye anlatıyor.

Kitabın Künyesi
Bir Parmak Bal
Ian McEwan
Yapı Kredi Yayınları / EDEBİYAT
Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
372 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 13 x 21 cm
İstanbul, 2014
Çeviri : Duygu Akın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here