Bitmeyen Kavga – John Steinbeck

John Steinbeck’in Bitmeyen Kavga romanı, dünya muhalif edebiyatına damgasını vuran önemli eserlerden birisidir. Steinbeck, bu romanında 1930’lu yılların Amerika’sında, elma bahçelerinde çok ağır koşullarda çalışan mevsimlik işçileri ve onlar arasında örgütlenen bir grevi anlatmaktadır. İki devrimcinin işçiler arasına karışarak tabandan örgütlemeye çalıştıkları grev, okura işçi bilincinin ne denli gelişmeye açık olduğu, kendi gerçeklikleri onlara fark ettirildikleri takdirde işçilerin bitmeyen kavgalarına nasıl sahip çıktıklarını yalın diliyle, realist bir anlayışla vermekte.
Kapitalizmin getirisi zulmün, açlığın ve işçilerin hayatları üzerinde oynadığı kirli oyunların, bitmek bilmez kar hırslarının tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilerek mahkûm edildiği roman, devrimci mücadelede Kaliforniya meyve bahçelerinde çalışan işçiler üzerinden uzlaşmazlığın, devrimci kararlılığın ve gözüpekliğin önemine vurgu yapıyor. Steinbeck, kapitalist sistem sürdükçe kavganın bitmeyeceği ve mücadele bayrağının elden ele taşınacağı mesajını güçlü bir şekilde okuruna iletmekte. Bu çerçevede de genç nesillere mücadele umut ve azmi aşılayan bir eser olarak değerini korumakta.

Tanıtım Yazısı
John Steinbeck, 1930’lu yılların Amerikası’nda hayatını bitmeyen bir kavgaya adamış Mac’le deneyimsiz ama atak Jim’in elma bahçelerindeki işçiler arasına katılarak başlattıkları bir grevi anlatıyor…
Aslında yalnızca bu grevi değil, insanoğlu varoldukça hiç bitmeyecek olan bir kavgayı, bu kavga içinde farklı konumdaki kadın erkek bireylerin psikolojisini yalın bir gerçekçilikle gözler önüne seriyor.

Kitabın Künyesi
Bitmeyen Kavga
Yazar: John Steinbeck
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Çeviren: Leyla Özcengiz
Aralık 2007
Sayfa Sayısı: 294

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here