Bizans – Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı – Judith Herrin

Bizans, imparatorluk ve devlet geleneği olarak kendi özelliklerini yaratmış ve etrafındaki diğer devletleri de etkilemiştir. Siyasi olduğu kadar yönetsel ve iktisadi araçlarının “ihracı” ile de bu etkisini pekiştirmiştir. Bu uzun ömürlü imparatorluğun yarattığı kültür ve toplumsal yaşam da aynı derecede ilginç olmasına rağmen daha az ilgi görmüştür. Bu nedenle Bizans’ın “ne olduğu”na dair bir anlatının kapsamını mümkün olduğunca geniş tutması, okura Bizans’ın tarihsel zenginliğini de aynı çarpıcılıkla anlama imkânı verir.

Judith Herrin Bizans: Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı adlı kitabında, üzerinde yaşadığımız topraklarda yerleşmiş, esasında fazla belirgin olmayan “Bizans imgesi”ne ışık tutuyor. Bir tarihçinin gözünden ama aynı zamanda da bir hikâyecinin dilinden, zafer ve hezimetlerin tarihini değil, “Bizans nedir?” sorusunun yanıtını anlatıyor.

“Okuduğumuz olgularla bu topraklardaki genel yaşantı kesişmelerini görmek ve bu kitap bittikten sonra Bizans’la ilişkimizi devam ettirmeye karar vermek, bize kalmış bir şey. Ama Judith Herrin bu kitabıyla ‘henüz uzman olmamış’ okurun, bir kitapla varmayı umabileceği yere getiriyor. Daha doğrusu, Bizans üstüne bilgileri farklı düzeylerde olan birçok okurun, az bilenin de çok bilenin de, bu kitaptan alacağı şeyler var.”
Murat Belge


KÜNYE
Bizans
Bir Ortaçağ İmparatorluğunun Şaşırtıcı Yaşamı
Judith Herrin
İletişim Yayınları
Çeviri: Uygur Kocabaşoğlu
5. baskı – Mayıs 2020
496 sayfa


Judith Herrin
King’s College’da (Londra) Geç Antik Dönem ve Bizans çalışmaları profesörü. Pek çok makalesinin yanı sıra Yunanistan, Kıbrıs ve Türkiye’de Bizans dönemiyle ilgili kazılara katılmıştır. Past and Present dergisinin yayın kurulu üyesi.
Kitapları: The Formation of Christendom, A Medieval Miscellany ve Women in Purple

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here