Bu yazarlar senaryo da kaleme aldı

Şimdiye dek hep kitaplardan ilham alan filmlerden bahsettik. Halbuki bazen de bunun tam tersi oluyor ve bir edebiyatçının sinemaya el attığını görüyoruz.

İşte, sinemaya da katkıda bulunan yazarlar:

William Faulkner:

William Faulkner, Hollywood’da da başarıyı yakalamış bir yazardı. Birleşen Kalpler (1946) ile Malik Olmak veya Olmamak’ın (1944) senaryosu onun elinden çıkmıştı. Bu filmlerden ikincisi Ernest Hemingway’in romanından uyarlandı. Dolayısıyla film Hemingway ile Faulkner’in işbirliği yaptığı yegane eser olma özelliğini taşıyor. İki filmde de başrolde Humphrey Bogart var.

John Steinbeck:

Steinbeck, Marlon Brando’nun Emiliano Zapata’yı canlandırdığı Viva Zapata!’nın (1952) senaryosunu yazmıştı. Yönetmen koltuğundaki Elia Kazan, dönemin en popüler yönetmenlerindendi ve ününün J.D. Salinger’ı ikna edeceğini, Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı da sinemaya uyarlayabileceğini sanmıştı. Fakat Salinger, “Hayır,” dedi.

Dennis Lehane:

Kızımı Kurtarın, Mistik Irmak ve Zindan Adası adlı romanları sinemaya uyarlanan Lehane, Boardwalk Empire (2010) ve The Wire (2002) adlı dizilerin senaryosuna da katkıda bulunuyor.

Dorothy Parker:

1930’larda Hollywood’a çalışmak için New York’tan Los Angeles’a taşınan Parker, döneminin en sivri dilli eleştirmenlerinden biriydi. Ayrıca kısa öyküler ve şiirler de kaleme alıyordu. Yazdığı senaryolar arasından en çok ünlenen ise Bir Yıldız Doğuyor (1976) oldu.

Aldous Huxley:

Huxley, Gurur ve Önyargı’nın 1940 yılındaki sinema uyarlaması için senaryo yazmıştı. Jane Eyre’ın 1943’te sinemaya uyarlanan versiyonu için senaryo yazan da yine oydu.

Kazuo Ishiguro:

Ishiguro, 2005’te vizyona giren The White Countess’in senaryosunu yazmıştı. Yazarın yeni kitabı da uzun bir aradan sonra önümüzdeki yılın başında yayınlanacak.

Cormac McCarthy:

İhtiyarlara Yer Yok adlı romanı sinemaya uyarlanan McCarthy, 2011’de yayınlanan televizyon filmi The Sunset Limited’ı yazmıştı. Filmde Tommy Lee Jones ile Samuel L. Jackson baş rollerdeydi. Geçen yıl vizyona giren Danışman adlı filmin senaryosu da McCarthy’e ait. Ridley Scott’ın yönettiği filmde, Javier Bardem, Penelope Cruz, Cameron Diaz gibi isimler rol alıyor.

(Kaynak: Book Riot)
http://www.sabitfikir.com/,05-05-2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here