Charles Darwin (Olağanüstü Bir Adamın Öyküsü) – Tim M. Berra

Evrim karşıtı köktenciler Darwin’i ve büyüleyici içgörüsünü, evrim kuramını, öcüleştirmeye çalışmıştır. Umut ediyorum ki okur “Darwin”in çirkin bir sözcük olmadığını ve evrim kuramının, doğal dünyanın biyolojik çeşitliliği hakkında bilimin üretebileceği en iyi açıklama olduğunu anlayacaktır.

Evrim kuramı tartışmasız olarak insan zihninin ortaya koyduğu en büyük düşüncedir ve bu kuramı tasarlayan Charles Darwin de şimdiye dek yaşamış en etkili bilim adamıdır. O, insanların doğadaki yerlerine bakış tarzlarını değiştirdi. Doğal seçilim yoluyla gerçekleşen evrimsel süreç açıklaması, uygulamalı disiplinler olan tarım, tıp ve daha yeni olarak bio-teknoloji de dâhil, günümüz biyoloji bilimlerinin temelini oluşturur.

Bu büyük adamın yaşamı ve çağı üzerine yüzlerce kitap ve makale bulunmaktadır, ve açıktır ki bilinecek her şeyi tek bir küçük kitapta ele almak mümkün değildir.

Burada benim amacım, insan olan Darwin’e daha kişisel bir bakışla yaklaşmak.
Tim M. Berra
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın Künyesi
Charles Darwin
(Olağanüstü Bir Adamın Öyküsü)
Tim M. Berra
Doruk Yayınları / Biyografi Dizisi
Kapak Tasarımı: Cafer Çakmak
Çeviri: Ceren Anıl Altunkanat
İstanbul, Ekim 2011, 1. Basım
160 sayfa

Yorum yapın

Daha fazla Biyografi Kitapları, Evrim Kuramı
Suikastçı (Hitler’i Tek Başına Öldürmek İsteyen Adam – Georg Elser) – Helmut Ortner

Georg Elser, fanatik veya deliden başka her şeydi. O, normal bir hayat süren, geride duran bir bireyciydi. Siyaset, günlük hayatının...

Kapat