Christy Brown’un Hayatı

Yirmi üç çocuklu duvarcı ailenin, hayatta kalabilen onüç çocuğundan biri olarak Dublin’de doğdu. Doğuştan beyin felçli olarak dünyaya gelmişti. Beyin felci kurbanı olduğu için konuşmasını ve hareketlerini kontrol edemiyordu; sol ayağı hariç.  Yaşamı boyu yardıma muhtaç olarak yaşaması, tekerlekli iskemleye mahkum olması, onun İrlanda edebiyatının büyük yazarları arasına girmesini engellemedi. Muhteşem bir hayal gücüne sahip olan Brown, duyarlı zekası sayesinde harikulade eserler yazdı. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler onun dünya çapında bir üne kavuşmasını sağladı. Sadece sol ayak parmağını kullanarak, resim yapmayı ve daktilo kullanmayı öğrendi.
Kendi hayat hikayesini yazdığı Sol Ayağım ( baş rolünü Daniel Day-Lewis oynadı ve film çok büyük bir başarı kazandı ) filme alındı. Bu tarza yazdığı diğer kitabı da en çok satanlar listesine girmiştir. Londra’ya yaptığı birkaç ziyaret dışında bir kerede Amerika’ya giden yazar, tüm yaşamını Dublin’de geçirdi.Christy Brown 1981 de öldü.

Romanları; Parlak Meslek, Yaz Üzerinde Gölge ve Vahşi Zambaklar olup, şiirlerini de Toplu Şiirler’de derlemiştir.

“Sol ayağımı bağladım ve kaldırdım, onu artık kullanmayacaktım. Her anlamda, be teslim olmak demekti ki ben, beyaz bayrağı sallamaya hazır değildim.?

“O’nun orada oturup ne hakkında yazacağını bulamaması ve benim burada cam kenarında, fikirler beynimde cirit atarken kalem tutamamam, sandalyeden fırlayıp sağa sola saldırarak koşma isteği uyandırdı.”

“Bütün mücadelem boyunca, diğer insanlarla iletişim kurma olayında konuşmak her zaman en büyük engelim olmuştur. Sakatlığımın bana en fazla acı veren yanını oluşturmuştur.”
(“Sol Ayağım” adlı kitabından alıntı)

Christy Brown’un Hayatı” üzerine 26 yorum

  1. Ben bu kitabı okurken çok duygulandım ve en sevdiğim kitap oldu beni teşvik etti bir bölümünde pes etmeli dedim, bir bölümünde bu azim kimde var dedim mekanın cennet olsun güzel insan …

  2. Allah herseyi bir olcuye gore yaratmistir ve buda bunun bi orneği mekanin cennet olsun guzel insan CRISTY BROWN

  3. Ben bu kitabı öylesine sevdim ki okurken bile tüm bu şeyleri kendim yaşamış gibi hissetti…
    Mekanın cennet olsun CHRİSTY BROWN 😢😢😢

  4. Normalde “Otobiyografik” ve “Biyografik” hikayeleri okumam, bana sıkıcı gelirler ama “Sol Ayağım” ve “Her Gün Hüzün” hayatım boyunca okuduğum en anlamlı, en güzel ve en sevdiğim eser. Ben bu eseri en kötü zamanımda okudum ve tekrar hayata tutunmamı sağladı bu eseler benim. İyi ki varsın Christy Brown. Allah mekanını cennet etsin İnşallah.

Yorum yapın

Daha fazla Biyografiler
Unutuşun Kolay Ülkesine Bir Hatırlatma: Erdal Eren

Kapat