Araştırmacı gazeteci Faik Bulut ‘Dersim Raporları’nda, isyanlarıyla bilinen bir Kürt bölgesi ve zengin bir mirasa sahip Dersim’in dününe eğiliyor. Bunu yaparken yöntemini, kanıtsız yorumlar getirmekle değil, aksine çok kanıt, az ama özlü yorum olarak belirliyor. Dersim’in farklı dönemlerini ele alırken, Osmanlı ve Rus belgelerine başvuran Bulut, yakın dönemler açısından, Meclis zabıtlarının, Genelkurmay belgelerinin, devletin bölgedeki görevlilerinin hazırladığı raporların tanıklığına yer veriyor. Yazar, bu yazılı belgelerin yanı sıra, araştırmacı gazeteciliğin temel öğelerinden canlı tanıkların anlatımıyla kitabı zenginleştiriyor.

“Dersim, isyanlarıyla bilinen bir Kürt bölgesidir. Yok sayma ve şiddet politikasını benimseyen gelenek, bir taraftan sürgünlerle, tenkil operasyonlarıyla Dersim halkını dizginlemeye çalışırken, diğer yandan onu geçmişinden, kökeninden, kültüründen, geleneklerinden, yarına devredeceği her şeyinden mahrum etmeye yönelmiştir. Öyle ki, bölgeyi anarken Dersim kelimesini telaffuz etmek bile tehlikeli sayılmıştır. Kuşkusuz Dersim’de yaşananlar diğer Kürt illerinde yaşananlardan çok da farklı değildir, buna karşın Dersim’in bu acılı coğrafyada oldukça özgün bir yeri vardır. Faik Bulut kitabında işte bu zengin mirasa sahip Dersim’in dününe eğiliyor. Yazarın yöntemi kanıtsız yorumlar getirmek değil, aksine çok kanıt, az ama özlü yorumdur. Dersim’in farklı dönemlerini ele alırken, Osmanlı, Rus belgelerine başvuruyor. Yakın dönemler açışından, Meclis zabıtlarının, Genelkurmay belgelerinin, devletin bölgedeki görevlilerinin hazırladığı raporların tanıklığına yer veriyor. Kendinden önceki araştırmacıların eserlerine göndermeler yapıyor. Bu yazılı belgelerin yanında, araştırmacı gazeteciliğin olmazsa olmazlarından canlı tanıkların anlatımlarıyla eserini zenginleştiriyor. ilk iki basımı 1991 yılında yapılan kitabın bu basımında, gün ışığına yeni çıkan belgeler de bulacaksınız.”
Tanıtım Yazısı

Kitabın Künyesi
Dersim Raporları
Faik Bulut
Evrensel Basım Yayın
Baskı Tarihi: Temmuz 2005
382 sayfa

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

Previous Story

Cumhuriyet, Halk ve Müzik / Türkiye’de Müzik Reformu 1922-1952 – Özgür Balkılıç

Next Story

İhanete Uğrayan Sosyalizm / Sovyetler Birliği?nin Çöküşünün Arka Planı – Roger Keeran / Thomas Kenny

Latest from Faik Bulut

Kim Bu Fethullah Gülen – Faik Bulut

1990 yılı başlarından itibaren Fethullah Gülen ve Cemaati ilgi alanımıza girmişti. Tecrübeli birkaç göz tehlikeyi sezmiş, kamuoyunu uyarmaya çalışıyordu. Gülen’in bütün kitaplarını okuyup, ulaşmak

Horasan Kimin Yurdu? – Faik Bulut

Horasan kimin yurdu? Mistifikasyon ve karacahillik zeminine oturmuş sağ kanat tarihçiliği şunu ileri sürer: ” Horasan, ezelden beri Türk yurdudur. Orada yaşayanlar öz Türklerdir.

Türk Basınında Kürtler – Faik Bulut

Araştırmacı gazeteci Faik Bulut, ‘Türk Basınında Kürtler’ adlı kitabında, Türk basının Kürtlere yaklaşımını sergileyip, medyanın dünya ölçeğinde geçirdiği evrim ve bu alanda yürütülen tartışmalar
Go toTop