Devlet benim – L’État, c’est moi – Fransa Kralı XIV. Louis

14.louisLouis-Dieudonné de France veya XIV. Louis (okunuş: lui), (5 Eylül 1638 – 1 Eylül 1715) Fransa’nın en uzun süre tahtta kalan kralıdır. 1643-1715 yılları arasında 72 yıl Fransa krallığı yapmıştır. Fransızlar tarafından Louis Le Grand (Büyük Louis) veya le Roi-Soleil (Güneş Kral) olarak da anılır. Devlet benim (l’État c’est moi) sözlerinden de anlaşılacağı gibi Fransa’yı mutlak monarşiyle yönetmiştir. Çok saldırgan ve yayılmacı bir politika izlemiştir.

1638 yılında doğan XIV. Louis, Fransa’nin en güçlü krallarından sayılıyor. Çok küçük yaşta kral ilan edilen Louis büyüyüp tahta geçene kadar annesi yönetimi elinde tuttu, Louis de görevine iyi biçimde hazırlandı.

Göreve gelir gelmez bütün bakanlarını görevden alan ve devlet işlerini tamamen kendine bağlayan XIV. Louis, daha sonra ülkedeki siyasi ve askeri gücü de kendinde toplamasıyla tanınıyor. Kral olduktan sonra kabineyi dağıtan ve sadece üç bakan atayan XIV. Louis’nin döneminde birçok üst düzey görevli de yolsuzluk ve vatana ihanet suçuyla tutuklandı.

Gücünü sergilemekten hoşlanan XIV. Louis, orduyu büyütmesi, güvenlik teşkilatının yetkilerini arttırmasıyla tanınıyor.

Gösterişli Versailles Sarayı‘nı da yaptıran XIV. Louis, sarayda düzenlediği şaşalı kutlamalar ve balolarla da hatırlanıyor.

Tarihçiler XIV. Louis’in bu partilerle soylu kesimi kendine tabi kılıp başkaldırıları engellemeyi hedeflediğini belirtiyor; XIV. Louis’in saraydaki kutlamalarda salona girip, kimlerin geldiğine tek tek baktığı ve gelmeyenleri dışladığı veya cezalandırdığını yazıyor.

Kişi kültünün en öne çıktığı tarihi şahsiyetlerden biri olarak nitelenen XIV. Louis’in güne, 200 kişinin önünde eğildiği törenle başladığı aktarılıyor. Uzmanlar, 72 yıl kral olan XIV. Louis’nin sadece ordusunun gücünü ölçmek için bile savaş başlattığı, iktidarı döneminde girdiği 30 savaşla döneminin üçte ikisinin, yani 46 yılının savaşlarda geçtiğini kaydediyor.

Protestanlığın Fransa’yı böldüğüne inanan ve Protestan kiliselerini yıktıran, okullarını kapatan, onlara baskı uygulayan bir kral olarak da tarihe geçen XIV. Louis, ekonomideki büyüme ve refahla öne çıksa da sürdürdüğü savaşlar ve halka getirdiği yüksek vergilerle hatırlanıyor. Voltaire de dahil birçok tanık, öldüğünde halkın yediği, içtiği ve günlerce kutlama yaptığını aktarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here