Dr. Jekyll ve Mr. Hyde – Robert Louis Stevenson (seslendiren: Okan Bayülgen)

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, İskoçyalı yazar Robert Louis Stevenson’ın 1886 yılında yayımladığı kısa romanının adıdır.
Kişilik bölünmesi üzerine bir roman olan “Dr. Jekyll ve Mr. Hyde”da Victoria devri İngilteresinde, Londralı avukat Mr. Utterson’ın eski dostu, nazik bir insan olan saygın yaşlı hekim Dr. Henry Jekyll’in zaman zaman şehvet düşkünü bir canavara, yani Mr. Edward Hyde’a dönüşmesi olayını gözlemlemesi anlatılmaktadır.Mr.Utterson Dr. Jekyll’ın yeni asistanı olan, ama hiç doktor’la yan yana görmediği ,şeytani görünüşlü,yeni asistanı Mr.Hyde’ın esrarını aralamaya çalışır.En sonunda Doktor’un bıraktığı bir itiraf notundan Hyde’ın aslında Jekyll, daha doğrusu Jekyll’ın kötü yarısı olduğunu öğrenir.Roman zaten insanın doğasında bulunan kişilik farklılıklarının bir alegorisidir. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde insan ruhundaki iki farklı kişiliğin; iyinin ve kötünün çatışmasını anlatmaktadır.

Yayınlanır yayınlanmaz çok satanlar listesinden düşmeyen bu roman bütün Dünyada sayısız defalar basılmış ve bugüne kadar hiçbir zaman kitapçı raflarından eksilmemiştir. 1908 yılından başlayarak da yaklaşık 123 kez sinema ve televizyona uyarlanmıştır. Defalarca da sahneye de konan eserin popülerliği günümüze kadar hiç azalmamıştır[1].

Bugüne kadar onlarca müzik albümü, televizyon dizisi, müzikal, bilgisayar oyunu ve çizgi romana ilham veren eser ayrıca ABD’de Barbie bebekleri türünden bir oyuncak bebek ve kitap serisi olan Monster High’da da yer almıştır. Haliyle bu seride Stevenson’ın karakterlerinin sonraki nesilleri benzer adlarla kullanılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here